|
Praca za granicą – ucz się języka
Oferty zagranicznych pracodawców kuszą zarobkami i niskimi wymaganiami kwalifikacyjnymi. Wyjeżdżamy, aby pracować w pubie, sprzątać supermarkety czy zmywać talerze w restauracjach. Części z nas udaje się faktycznie znaleźć wymarzone stanowisko, lecz jest to margines wyjeżdżających.
Uciekamy z kraju w pogoni za pieniądzem by utknąć gdzieś za ladą na kilka lat. Zarobki, które wydawały się satysfakcjonujące – już nie są, a niskie kwalifikacje wręcz przeszkadzają w znalezieniu bardziej satysfakcjonującego zajęcia.
Ponadto ze znajomością języków obcych wśród wyjeżdżających jest gorzej niż źle stąd efekty w postaci nieświadomie podpisywanych umów i zgadzanie się na bardzo nieciekawe warunki pracy. Gros osób wraca z odłożoną sumką, owszem, bogatszych o doświadczenie życiowe, bardziej otwartych na innych ludzi a jednak z poczuciem, iż zwyczajnie się im nie udało.
A wystarczy zainwestować trochę w siebie, aby umiejętności, które zostały nabyte w kraju były równorzędnie doceniane za granicą. Oczywiście przeszkodą mogą się okazać finanse, lecz jeżeli stać nas na wyjazd do innego kraju to można opłacić także kurs językowy.
Ponadto dofinansowania z Unii Europejskiej umożliwiają podnoszenie kwalifikacji bezpłatnie, w ramach kilku programów skierowanych a to do osób pracujących, a to do zagrożonych utrata pracy, ale także do bezrobotnych.
Może warto więc przeprowadzić dokładniejszy drenaż rynku i tego co możemy dla siebie znaleźć, zanim zdecydujemy się na wyjazd za granicę, wyjazd na ślepo bo „jakoś to będzie”. A jeśli jednak podejmiemy taka decyzję to należy wziąć pod uwagę, iż lepiej zaufać sprawdzonej agencji pracy, agencji godnej zaufania, która nie zostawi nas bez grosza w centrum Londynu.
|