|
Te dwa wyniki w dużej mierze diagnozują stan nerek. Dodatkowo informacja o poziomie glukozy pozwala wykryć osoby już chore albo zagrożone cukrzycą. Obecnie ta właśnie choroba staje się najczęstszą przyczyną przewlekłej niewydolności nerek.
O kolejnych edycjach akcji „Zbadaj nerki – Twój filtr życia” informują lokalne media i plakaty rozwieszane w przychodniach zdrowia i gabinetach lekarzy rodzinnych. Podczas akcji w stacjach rozdawane są ulotki opisujące najważniejsze kwestie z zakresu profilaktyki nefrologicznej. Konsultacji na bieżąco (już podczas badań lub na drugi dzień przy odbieraniu wyników) udzielają specjaliści z zakresu nefrologii. Porady te są również bezpłatne i nie wymagają skierowania.
Na aktualną edycję akcji przygotowana została dodatkowa ulotka „Stop zakażeniom”, przystępnie podająca informacje na temat żółtaczki typu B i C oraz zasad profilaktyki zakażaniem krwiopochodnych. „Ważne, żeby pacjenci też byli wyedukowani, wiedzieli, czego wymagać od personelu medycznego w zakresie procedur higienicznych” - mówi prezes Rydzyńska.
Każdy pacjent rozpoczynający leczenie dializacyjne w stacji koncernu Fresenius jest szczegółowo informowany o zasadach obowiązujących w placówce oraz otrzymuje tzw. „pakiet pacjenta” zawierający materiały informacyjne o zasadach zapobiegania szerzeniu się infekcji, w tym wirusowego zapalenia wątroby. Pacjenci, którzy w momencie rozpoczynania leczenia dializacyjnego są już nosicielami wirusów wirusowego zapalenia wątroby, otrzymują materiały informacyjne o sposobach zapobiegania zarażeniu członków rodziny.
|