w portalu  | na forum
szukaj w bazie kalorii
dla kobiet, o kobietach
kobieta, kobiety


kalkulatory dla kobiet:

testy dla kobiet:

Patronat medialny:

vortal o kobietach
Zasiłek macierzyński
data publikacji: 05-09-2008 r.
Każda aktywna zawodowo mama, oprócz ogromnego przypływu szczęścia związanego z faktem narodzin dziecka, doświadcza także wielu innych przywilejów.
portal dla kobiet
serwis o kobietach
młynek do zbóż Mockmill
Jednym z nich jest zasiłek macierzyński. Jednak aby go otrzymać, trzeba spełnić wymagane warunki i dopełnić niezbędnych formalności. Eksperci poradnika „Płace w firmie” wyjaśniają najbardziej nurtujące kwestie.

Dla kogo zasiłek?
Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej w trzech ściśle określonych sytuacjach. Po pierwsze, jeśli w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w trakcie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Po drugie, gdy przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Po trzecie, w sytuacji gdy przyjęła dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej ( z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem) dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.

W sytuacji, kiedy pracownica złoży pisemny wniosek o skrócenie okresu pobierania zasiłku po upływie co najmniej 14 tygodni jego pobierania, zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub zaprzestał prowadzenia działalności zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zmniejsza się o okres wypłaty tego zasiłku ubezpieczonej matce dziecka.

Jak długo można go otrzymywać?
Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez cały okres urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego). Przysługuje on również osobom nieuprawnionym do urlopu macierzyńskiego (np. prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia), pod warunkiem, że osoby te opłacają składki na ubezpieczenia chorobowe. Zasiłek będzie przysługiwał także wtedy, gdy pracownica nabędzie do niego prawo w okresie urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownica w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego bez prawa do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu przypadającego po porodzie, to znaczy, że zostaje skrócony o dwa tygodnie. Ta zasada ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego (20 lub 28 tygodni) mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego. Jeśli urodzenie kolejnego dziecka ma miejsce pod koniec urlopu wychowawczego i termin pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy, zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy przez pełen okres (20 lub 28 tygodni).

Przykład:
Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 czerwca 2007 r. do 31 marca 2008 r. urodziła drugie dziecko 15 stycznia 2008 r. W związku z tym od 15 stycznia do 31 marca 2008 r. (76 dni) otrzyma zasiłek macierzyński, przebywając na urlopie wychowawczym. Od 1 kwietnia 2008 r. będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze pozostałym do wyczerpania okresu 20 tygodni (140 dni). 140 dni – 76 dni = 64 dni

Czy ustanie ubezpieczenia chorobowego w okresie ciąży wpływa na prawo do zasiłku?
Jeżeli ubezpieczenie chorobowe ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy albo z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu, pracownicy przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale bez prawa do urlopu macierzyńskiego. W przypadku, gdy ubezpieczenie chorobowe ustanie w czasie ciąży, zasiłek macierzyński jest przyznawany i wypłacany wyłącznie przez ZUS. Zasiłek przysługuje przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie – tj. 18, 20 lub 28 tygodni, ale skrócony o 2 tygodnie (art. 30 ust. 1 i 2 ustawy chorobowej).

Trzeba pamiętać, że ubezpieczonej pracownicy, z którą rozwiązano umowę o pracę w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy i niemożności zapewnienia jej innego zatrudnienia, do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 3 ustawy chorobowej). Aby pracownica mogła otrzymać z ZUS zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, musi przedłożyć następujące dokumenty: zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia, dokument stwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, zaświadczenie lekarskie o przewidywanym terminie porodu lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy o braku propozycji odpowiedniego zatrudnienia. Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje za każdy dzień, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby został przyznany zasiłek?
Aby pracownica mogła otrzymać zasiłek macierzyński musi złożyć odpowiednie dokumenty. Są to: w przypadku ubezpieczonej korzystającej z zasiłku macierzyńskiego przed porodem – zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu, w przypadku ubezpieczonej ubiegającej się o wypłatę zasiłku od dnia porodu – skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Natomiast jeśli z zasiłku macierzyńskiego zamierza korzystać ubezpieczony ojciec (pod warunkiem, że matka dziecka skróci okres pobierania tego zasiłku), wymagane są to następujące dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie przysługującego zasiłku macierzyńskiego oraz o okresie, za który ten zasiłek był wypłacany matce dziecka, zaświadczenie o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego (ubezpieczony pracownik), oświadczenie ojca dziecka o przerwaniu działalności gospodarczej (ubezpieczony prowadzący działalność gospodarczą) lub zaświadczenie o przerwaniu innej działalności zarobkowej.

Kto i w jakiej wysokości finansuje składki na ubezpieczenia społeczne pracownicy pobierającej zasiłek macierzyński?
Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński są finansowane w całości przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Oznacza to, że płatnik wylicza należne składki na ubezpieczenia oraz wykazuje je w odpowiednich dokumentach rozliczeniowych, ale nie dokonuje wpłaty tych składek na konto organu rentowego. Wysokość składek na te ubezpieczenia, wyrażona w procentach, wynosi: na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru oraz na ubezpieczenie rentowe – od 1 stycznia 2008 r. 6,00% podstawy wymiaru.

Czy pracownica pobierająca zasiłek macierzyński podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu?
Osoby pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają w tym czasie obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Członkostwo w Narodowym Funduszu Zdrowia osoby podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego nie wygasa w okresie pobierania przez tę osobę zasiłków niestanowiących podstawy do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 67 ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych; Dz.U. nr 210, poz. 2135 ze zm.). Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku pobierania przez pracownicę np. zasiłku opiekuńczego lub zasiłku chorobowego. Składka na ubezpieczenie zdrowotne od kwot wypłaconych zasiłków nie jest naliczana, natomiast pracownica podlega w tym okresie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Monika Frączek, Jolanta Rawicka

autor: / źódło: / opracowanie:
Płace w firmie
ostatnio dodane:


Czym są karotenoidy?Jak uniknąć próchnicy?Ślubny manicureCellulit i rozstępy pokonaneJak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?Zdrowo i bez chemii
pokrewne forum:

Ciąża i dziecko
przeczytaj także:

Miłość to najsilniejszy narkotyk
Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby
Sztuka Shinrin-yoku
Jestem taka piękna
Rekrutacja do małej firmy
Burgery w amerykańskim stylu na grilla
Soczysty kurczak z grilla
Pewnego lata w Szczepankowie
Powerbank duchowy
Dość katolipy!
Czarujący świat Spark Silver Jewelry
Zestaw do masażu antycellulitowego
Czy lojalność wobec pracodawcy popłaca?
Lista warzyw i owoców zatrutych pestycydami
Historia Bez Cenzury powraca z nową książką!
Antyoksydanty w herbacie
Odporność Twojego dziecka na 6+
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
CV do poprawki



przejdź do tematu Zasiłek macierzyński aby komentować bezpośrednio na forum.

mami3 napisała: (w dniu: 13-09-2008 10:35)
waracacie po urlopie macierzyńskim do pracy czy marzy Wam się wychowawczy ?
married_1982 napisała: (w dniu: 13-09-2008 13:55)
ja mam tylko macierzynski (dostałam za to 1.wypłate 1300zł z groszami-a normalnie miałam wypłate 130-150 zł)
A macierzynski mam tylko, bo zaszłam w ciaze jak byłam na okr probnym-3 mies.-szczescie ze mi przedłuzyli umowe do porodu i mam ten macierzynski 20 tyg.
A wrocic bym mogła jak co, ale na nowej umowie a ze to produkcja 3zm.to nie chce tam wracac,Jak co bede szukac innej pracy:)
kangurek napisała: (w dniu: 14-09-2008 17:58)
hmm ja też jeszcze nie wiem, czy chcę wracać, może wezmę wychowawczy, a może zmienię pracę przewraca oczami bo w prawdzie dobrze mi płacą, ale nie lubię tej pracy, mam obiecaną zmianę stanowiska po powrocie, bo dyrektor wie, że moje obecne bardzo mnie "męczy", ale czy na innym będzie lepiej, eeh na szczęście mam jeszcze co najmniej pół roku na podjęcie decyzji uśmiech


zaloguj się aby napisać własny komentarz



Ostatnio na forum: (wątki i komentarze)

Wiadomość dla Forumowiczów :)
jak zajsc w ciaze??
Napiszmy razem opowiadanie...
Czy mogę być w ciąży? Czy mogę być w ciąży?
Forum panieńskie 2007-2008
orgazm za orgazmem :)
Jestem mamą :)
szkolna miłość z ławki po latach... co robić? :)
Skojarzenia
Dokończ wyraz - zabawa
Linux..... czy ktoras z was uzywa
Na poprawę humoru!
Laptop dla najmłodszych
Torbiel a ciąża
Moda męska na brytyjskich targach
Makijaż codzienny i wieczorowy
Pamiętnik przyszłych mam - rady i porady :-)))
"Kalendarz dni płodnych" - Wasze opinie
Cudowny pierwszy pocałunek
Czy jestem w ciąży?
Trichotillomania
krwawienie po stosunku
Karta czy gotówka?
sex a spowiedź
Nowa Gwiazdka .
"Ile kalorii jeść, aby schudnąć?" - Wasze opinie
Nigdy nie miałem dziewczyny...
Zapalenie pęcherza
praca w mcdon..... itp
Test na czystość
Jaką lodówkę???
mój mąż znowu wyjeżdza ...
Podwójne działanie przeciwzmarszczkowe
Pomarańcza i wanilia
Brak ochoty na seks...
Dania mrożone
Łosoś po francusku Frosta
Jedwab w płynie
Nowa kolekcja czasomierzy
Makijaż z utrwalaczem - uczulenie?
Ostatnio dodane artykuły:

Jak uniknąć próchnicy?
Jak uniknąć próchnicy?
Ślubny manicure
Ślubny manicure
Cellulit i rozstępy pokonane
Cellulit i rozstępy pokonane
Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?
Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?
Czy okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem?
Miłość to najsilniejszy narkotyk
Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby
Czym są karotenoidy?
Sztuka Shinrin-yoku
Jestem taka piękna
Rekrutacja do małej firmy
Burgery w amerykańskim stylu na grilla
Soczysty kurczak z grilla
Pewnego lata w Szczepankowie
Powerbank duchowy
Dość katolipy!
Czarujący świat Spark Silver Jewelry
Zestaw do masażu antycellulitowego
Czy lojalność wobec pracodawcy popłaca?
Zdrowo i bez chemii
Lista warzyw i owoców zatrutych pestycydami
Historia Bez Cenzury powraca z nową książką!
Antyoksydanty w herbacie
Odporność Twojego dziecka na 6+
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
CV do poprawki
Czekolada i dżem
Technologia cyfrowa niszczy wzrok!
Zdrowa alternatywa dla napojów z cukrem
Zachowaj młody wygląd na dłużej
Wartka akcja, szybkie pościgi i masa śmiechu!
Jak dbać o skórę powiek?
Jak urządzić wnętrze z myślą o pupilu?
Moda ślubna 2018
Dziewczyna we mgle
Zachwycające rzęsy
Mokrego Dyngusa!
Życzenia wielkanocne
Przygotuj śniadanie inaczej niż zwykle!
Wiosenne porządki
Co wielkanocny zajączek przyniesie maluchom?
Sprzątanie wolne od chemii!
Dlaczego warto pić zieloną herbatę na wiosnę?
Test lakierów żelowych
Wody perfumowane - test
Danie na wielkanocny obiad
Wielkanoc na świecie
Jak często trzeba badać wzrok?
Fryzura gotowa w 2 minuty
Makarony – wartościowa baza wiosennego menu
Jak zadbać o swoje ciało wiosną?
Dlaczego warto jeść buraki?

Cookies: podczas przeglądania naszych stron oraz w trakcie logowania portal http://www.byckobieta.pl tworzy niewielkie pliki cookies. Zapisuje w nich wyłącznie informacje umożliwiające korzystanie z portalu, oraz z forum.

Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu ByćKobietą.pl są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie jest dozwolone wyłącznie za zgodą Autorów. Redakcja ByćKobietą.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.

Zrób sobie super prezent na wakacje! | Polub ByćKobietą na Facebooku

© 2006-2024 ByćKobietą.pl - portal dla Kobiet
skrypt forum: © phpBB