|
Pragnienie to jest zupełnie naturalne, bo długie włosy wyglądają bardzo kobieco, a wygląd panny młodej też ma przecież być bardzo kobiecy. Ponadto długie włosy można pięknie upiąć i to na wiele różnych sposobów. Nic więc dziwnego, że narzeczone przygotowujące się do ślubu tak pragną, by jak najszybciej włosy im urosły. Dlatego nasza stylistka - Agnieszka Królikowska - podpowie jak dbać o włosy, by rosły długie i piękne.
Najważniejsze dwie sprawy podczas zapuszczania włosów to odpowiednia pielęgnacja i cierpliwość - gdyż nie jest to proces krótki, zwłaszcza gdy fryzura wyjściowa to krótkie i cieniowane włosy. Odpowiednia pielęgnacja dotyczy pielęgnacji w domu jak i u fryzjera. W domu należy używać dobrego szamponu, dopasowanego do rodzaju skóry głowy i włosów. Należy też używać odżywek do włosów, żeby czesząc włosy ich nie szarpać - włosy mokre są szczególnie wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Należy też pamiętać, by nie przesuszać włosów zbyt gorącym powietrzem, a także by ograniczyć zabiegi chemiczne, zwłaszcza wykonywane w domu.
Powinno się stosować kosmetyki dobrane do pory roku tzn. np. podczas wyjazdów na wakacje do ciepłych krajów używać zawsze kosmetyków z linii słonecznej, ponieważ zawierają filtry słoneczne, które chronią włosy. Należy również podcinać końcówki włosów, tak aby nie dopuścić do ich rozdwojenia. Godne polecenia są zabiegi sauny na włosy, odnowy włosów, zabiegi przyspieszające wzrost włosów z wykorzystaniem ampułek czynnych, które działają na wzrost i udrażniają skórę głowy, masaże głowy: ręczne lub przy użyciu specjalnej aparatury i zabiegi jonizacji, jeśli skóra głowy jest nadmiernie tłusta.
Bardzo ważny dla wyglądu włosów jest sposób odżywiania, jak i ogólny stan zdrowia. Jeśli cierpimy na jakieś niedobory mikro i makro elementów, lub zażywamy jakieś silne leki np. odchudzające, to włosy nie będą rosły szybko i nie będą lśniące i zdrowe. Wręcz przeciwnie: mogą nam bardzo wypadać, mogą być matowe, suche i łamliwe.
Włosy słabe, które wypadają i źle wyglądają mogą być oznaką choroby, należy więc sprawdzić, czy nam coś poważnego nie dolega. Gdy mamy włosy suche, powinniśmy jeść produkty bogate w witaminy z grupy B oraz A i C, dużo owoców, jarzyn i białka. Dla włosów tłustych wskazane jest przestrzeganie diety ubogiej w tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany, a bogatej w białko.
Nie należy spożywać potraw "ostrych" (przyprawy, zakąski), alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Należy za to dbać o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Na włosy zawsze bardzo dobrze wpływają pestki dyni, słonecznika, suszone morele i śliwki, kasza gryczana, ryby, a także takie zioła jak: pokrzywa, bratek, siemię lniane oraz suplementy diety bogate w żelazo i cynk.
|