|
Co powinniśmy otrzymać od rmy timesharingowej
przed zawarciem umowy?
Przede wszystkim prospekt, który przedsiębiorca ma obowiązek doręczyć (w formie pisemnej!) osobie zainteresowanej podpisaniem umowy. Powinien on zawierać między innymi: informacje, czy będziemy mogli zamienić czasowo „wynajmowany” np. bungalow i wybrać nowe miejsca corocznego wypoczynku poprzez uczestniczenie w tzw. giełdach wymiany lub czy będziemy mogli przenieść prawo do korzystania z budynku na inną osobę; dane dotyczące usług związanych z korzystaniem z budynku (np. wywóz śmieci, dostarczanie wody czy prądu) oraz z urządzeń przeznaczonych do wspólnego używania (np. z basenu); informacje o zasadach zarządzania i kosztach utrzymania budynku (np. naprawach, remontach); dane dotyczące wysokości ryczałtowego wynagrodzenia za nabycie prawa do korzystania z nieruchomości; informację o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy. Prospekt powinien być sporządzony w języku polskim i stanowić integralną część umowy.
Jakie informacje musi zawierać umowa typu timesharing?
Oprócz danych i informacji, których dowiedzieliśmy się z prospektu, w umowie o „czasowe korzystanie z nieruchomości” powinno dodatkowo znaleźć się m. in.: imię, nazwisko i miejsce zamieszkania konsumenta; okres czasu w każdym roku, w którym może on korzystać np. z apartamentu, oznaczenie budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, z którego będziemy korzystać; określenie czasu, na jaki umowa została zawarta; stwierdzenie, że nie możemy być obciążani kosztami, ciężarami ani zobowiązaniami innymi niż te, które zostały zapisane w umowie; miejsce i data podpisania umowy przez każdą ze stron.
Czy można wycofać się z umowy po jej podpisaniu i nie stracić pieniędzy?
Możemy odstąpić od umowy bez podania przyczyny w terminie 10 dni od doręczenia nam dokumentu umowy. Powinniśmy wysłać przed upływem 10-dniowego terminu (najlepiej listem poleconym) na adres przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W razie odstąpienia od umowy, przedsiębiorca może zażądać od nas zwrotu „kosztów niezbędnych do zawarcia umowy”.
Co to są „koszty niezbędne do zawarcia umowy”?
To koszty, które poniósł przedsiębiorca, zanim zawiadomiliśmy go, że odstępujemy od umowy (np. koszt sporządzenia dokumentu umowy, tłumaczenia). Firma świadcząca usługi timesharing musi udowodnić, jakie rzeczywiste koszty poniosła w związku z zawarciem konkretnej umowy. W zakres „kosztów niezbędnych do zawarcia umowy” nie mogą oczywiście wchodzić nakłady poniesione przez przedsiębiorcę przed zawarciem umowy, bo powstałyby one także wtedy, gdyby konsument nie podpisał umowy.
|