|
„Badanie spirometryczne może uchronić przed inwalidztwem oddechowym w przyszłości. Na badanie powinni się zgłosić przede wszystkim palacze papierosów” – mówi prof. Jan Zieliński – Koordynator Ogólnopolksiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Głęboki Oddech”.
Z bezpłatnych badań można także skorzystać w ramach Programu „Głęboki Oddech”. We wrześniu i październiku odbędą się 72 akcje spirometryczne w całej Polsce. Organizatorzy zaplanowali je głównie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do aparatury spirometrycznej i specjalistów chorób płuc jest zwykle ograniczony.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków.
Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało prawie 50 tysięcy Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
|