Wizualnie płyta indukcyjna jest bardzo podobna do innych płyt ceramicznych. Jednak różnica polega na sposobie grzania. W płytach indukcyjnych ciepło wytwarzane jest dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. – Naczynie ze stali ferromagnetycznej, dotykając płyty indukcyjnej zamyka obwód, który wytwarza pole elektromagnetyczne. W ten sposób ciepło generuje się bezpośrednio na dnie naczynia – tłumaczy Jarosław Matys z Franke Polska. Po zdjęciu garnka, czy patelni z płyty, obwód zostaje przerwany i tym samym grzanie ustaje, a płyta pozostaje chłodna i bezpieczna. Do płyt indukcyjnych należy używać specjalnych naczyń (z metali ferromagnetycznych, można je rozpoznać w sklepie po oznaczeniach, iż są przeznaczone do indukcji). Nie można stosować naczyń z aluminium, ze szkła, czy żeliwa.
Płyta indukcyjna przez cały czas gotowania pozostaje praktycznie chłodna, a więc niebezpieczeństwo poparzenia zredukowane jest do minimum. Urządzenie automatycznie wykrywa obecność naczynia i wyłącza się po jego zdjęciu. Dlatego to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Ich inną zaletą jest oszczędność energii (w porównaniu ze standardowymi płytami ceramicznymi do 25%) i skrócony czas gotowania. Dzięki polu elektromagnetycznemu ciepło błyskawicznie generowane jest na dnie naczynia. 2-litrowy garnek wody można zagotować w czasie o 60 % krótszym niż na tradycyjnej płycie ceramicznej
Płytę indukcyjną łatwo utrzymać w nienagannej czystości. Nic, co na nią przypadkowo spadnie lub wyleje, nie przypali się ani nie roztopi, ponieważ płyta jest cały czas chłodna. Wystarczy tylko lekko przetrzeć płytę ściereczką, aby zachować idealną czystość.