|
Powód? Ładnie wyglądają, są trwałe, praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości, ich bezklejowy montaż jest prosty i szybki, a do dyspozycji mamy kilkadziesiąt różnych wzorów i kolorów, które możemy dopasować do wystroju każdego wnętrza. Generalnie wzornictwo paneli odwzorowuje wygląd naturalnych materiałów. Poszczególne dekory często są tak realne, że trudno je odróżnić od oryginałów.
Najpopularniejsze oczywiście są panele laminowane imitujące drzewo. Na topie są dekory egzotyczne o szerokiej palecie barw począwszy od jasnych odcieni miodowych po ciemną, kolorystykę drzew z czarnego lądu, a także wzory imitujące fakturę podstarzałych desek drewnianych.
Równie popularne są panele imitujące kamień oraz płytki ceramiczne. Modne dekory do złudzenia przypominają nierówno ciosany granit, bądź stylizowane są na stare, brukowane posadzki wiejskiego domostwa. Natomiast zwolennicy stylu industrialnego chętnie wybierają panele przypominające metal czy szkło.
Panele laminowane zyskały tak dużą popularność, gdyż są znacznie tańsze od swoich naturalnych inspiracji. Krytykowane są za swoją sztuczność. Materiały chemiczne stosowane przy ich produkcji sprawiają, iż bardzo trudno poddają się recyclingowi.
Laminowana warstwa wierzchnia paneli jest dobrym nośnikiem napięcia, dlatego mogą się one silnie naładowywać elektrostatyczne, zmieniając tym samym klimat pomieszczenia. Powstaje wtedy coś na kształt sztucznego klimatu burzowego, który może mieć negatywny wpływ na osoby wrażliwe. Panele utrudniają też wyrównywanie wilgotności w pomieszczeniu, czym przegrywają z innymi pokryciami.
|