|
Gatunki drewna europejskiego także odznaczają się dużym zróżnicowaniem kolorów, jednolitością odcieni, liczbą sęków i regularnością usłojenia.
Należy pamiętać, iż na ostateczny wygląd podłogi drewnianej wpływ ma sposób wykończenia jej powierzchni. W zależności od zastosowania określonego lakieru (matowego, półmatowego lub z połyskiem), oleju czy wosku, powierzchnia tej samej podłogi może przybrać odmienny wygląd.
Walory estetyczne drzewa sprawiają, iż podłogi drewniane układane są zarówno w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, jak i przy nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Oczywiście wszystko zależy od wzoru, czyli wielkości oraz ułożenia pojedynczych elementów i koloru posadzki. Jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne egzotyki pozwalają wyeksponować piękno minimalistycznego wyposażenia w pomieszczeniu. Natomiast tradycyjny wystrój wnętrza idealne będzie się komponował z podłogą z wyraźnie zaznaczonymi słojami.
Podłoga drewniana pozwala także na optyczne kształtowanie wielkości pomieszczenia. Duże elementy (np. deski, duże klepki) pomniejszają pomieszczenie, a drobniejsze (np. mozaika, parkiet przemysłowy, bruk drewniany) powiększają ją wizualnie. Istotny jest także kierunek ich ułożenia. Klepki (np. parkiet o wzorze cegiełki lub jodełki) wzdłuż dłuższej ściany podkreślą długość pomieszczenia, a ułożone w poprzek znacznie je poszerzą.
Do pokoi dobrze nasłonecznionych wybierajmy podłogi z drewna w chłodnych odcieniach. Do ciemnych i niskich pasują tonacje jasne i ciepłe. W małych lepiej położyć parkiet lub deski z jasnego drewna, lecz w cieplejszym odcieniu (np. z sosny, klonu czy buku). Podłogi ciemne i z drewna egzotycznego najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich.
|