Kuchnia może być równie elegancka i reprezentacyjna jak pokój. To dodatki o oryginalnych formach świadczą o jej wyjątkowym klimacie. Rynek producentów zlewozmywaków oferuje szeroki wybór modeli: różne kolory, wymiary, kształty i materiały. O wyborze konkretnego modelu nie decyduje tylko wygląd, ale również funkcjonalność i wielkość. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe (z płytszą komorą do odcedzania), dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. W zależności od wyobraźni, możemy kupić zlewozmywak okrągły, prostokątny, kwadratowy albo nawet w kształcie trapezu. Możemy też przebierać w materiałach, z którego zlewozmywak został wykonany.
– Coraz bardziej popularne są te granitowe bądź ceramiczne – mówi Jarosław Matys produkt & marketing manager w firmie Franke Polska. Wszystkie materiały stosowane przez renomowanych producentów są higieniczne i łatwe w utrzymaniu czystości. W sklepie warto zwrócić uwagę na atrakcyjne szczegóły. Większość producentów oferuje zlewozmywaki z dodatkowymi akcesoriami. W komplecie możemy otrzymać wkładki ociekowe, deski do krojenia, automatyczne odpływy, a nawet baterie, czy stalowe panele ścienne do montażu akcesoriów.
Łatwość montażu
Montaż zlewozmywaka nie przysparza problemów i zależy w głównej mierze od sposobu urządzenia kuchni. Najprostszym, a przy tym najtańszym rozwiązaniem będzie zlewozmywak nakładany na szafkę, montaż odbywa się bezpośrednio na górną część szafki kuchennej, bez użycia blatu kuchennego. Gdy w grę wchodzi kuchnia robiona na zamówienie – możemy zlewozmywaki wbudowywać w blat. Jest kilka rozwiązań tego sposobu: tradycyjny – zlewozmywak wpuszcza się we wcześniej przygotowany otwór w blacie i mocuje od spodu uchwytami lub można zastosować rozwiązanie prostsze, oferowane przez niektóre firmy jak np. system Slimfix® firmy Franke, dzięki któremu wystarczy wcisnąć zlewozmywak w otwór montażowy, bez konieczności jego mocowania.
Duże znacznie ma wykończenie blatu kuchennego. Jeśli jest on wykonany z drewna należy stosować zlewozmywaki wbudowywane. Jeżeli z tworzyw sztucznych, bądź z kamienia - idealnym zakupem będzie zlewozmywak mocowany na równi z blatem lub podbudowywany. Istnieją też inne sposoby montażu rzadziej stosowane, jak np. montaż modułowy (nadbudowywany), stosowany w niektórych zlewozmywakach ceramicznych, polegający na zabudowaniu zlewozmywaka w szafce w taki sposób, że jego front jest w całości widoczny, a górna krawędź wystaje kilka centymetrów ponad szafkę. Aby wygodnie korzystało się ze zlewozmywaka, powinien być on umieszczony pomiędzy lodówką a kuchenką, ale też nie w ich bezpośrednim sąsiedztwie.