|
Obok zeolitów opisanych w pierwszej części Słowniczka, innym ważnym składnikiem proszku JELP jest mydło. To substancja znana ludzkości od wieków i wciąż nie do zastąpienia w wielu aspektach życia.
Przez długi czas mydło było jednym z podstawowych związków powierzchniowo – czynnych, które decydują o piorących właściwościach proszku. Mimo, że jego role jako składnika środków piorących ewoluowały, nadal pełni ono w procesie prania wiele ważnych funkcji. Istotną zaletą mydła jest bowiem nie tylko skuteczność, ale również bezpieczeństwo dla skóry i środowiska naturalnego.
Wynalezienie mydła w okresie Starożytności przypisuje się Fenicjanom. Dzięki temu, że zajmowali się oni handlem i dużo podróżowali, produkt szybko się upowszechnił. Do dziś wynalezienie mydła zalicza się do największych odkryć w historii.
W czym tkwi tajemnica mydeł, czyli soli sodowych kwasów tłuszczowych?
Mydła są powszechnie stosowane jako środki piorące i myjące, ponieważ posiadają zdolność emulgowania tłuszczu. Oznacza to tyle, że roztwór mydła wraz z tłuszczem brudu tworzą emulsję, która może być już łatwo usunięta przez wodę. Mydła wiążą cząsteczki brudu i są rozpuszczalne w wodzie, ponieważ mają dwa istotne elementy: część hydrofilową (ułatwiającą rozpuszczanie w wodzie) i hydrofobową (pozwalającą na wiązanie się z brudem).
W związku z chemicznymi właściwościami tej substancji, mydło znajduje zastosowanie w proszku JELP jako składnik usuwający zanieczyszczenia z powierzchni pranych tkanin.
autor: / źódło: / opracowanie:
Danlind
|