|
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób: cierpi na nią ponad trzy miliony Polaków. Większość z nich jest nieświadoma swej choroby i nie szuka pomocy lekarskiej. Osoby, które cierpią na depresję, często odczuwają lęk, poczucie winy, mają niską samoocenę i problemy ze snem. Chorzy porzucają dawne zainteresowania i nie znajdują w niczym przyjemności. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" podkreślają, że nie leczona depresja może zagrozić życiu i zdrowiu pacjenta.
"Największym problemem w leczeniu depresji jest niechęć do kontaktu i rozmowy z psychiatrą. Wynika ona z faktu, że boimy się przyznać do tego, że potrzebujemy takiej pomocy, a przecież odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę na normalne życie. W rezultacie leczenie, które dzięki osiągnięciom współczesnej psychiatrii może dać znakomite efekty, jest w Polsce zwykle podejmowane zbyt późno" - mówi doc. dr hab. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Koordynator Krajowy Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".
Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci odwiedzają "Centra Pomocy", to depresja, nerwice, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, problemy rodzinne, a także zaburzenia lękowe, urojeniowe i zaburzenia osobowości. Część odwiedzających spotyka się z lekarzem wielokrotnie - dzięki stałym dyżurom lekarze mogą im zaoferować regularną pomoc.
|