|
Możesz wtedy przekazać jeden procent kwoty należnej państwu dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. Wśród organizacji starających się o zaufanie i wsparcie podatników jest Fundacja Hospicyjna. Od czterech lat pomaga ona hospicjom w całej Polsce, wspierając je w dążeniu do tego, by jak najwięcej Polaków odchodziło z tego świata godnie. Misją hospicjów jest bowiem uwolnienie pacjentów od bólu – fizycznego, psychicznego i duchowego. Niestety, kontrakty podpisywane z Narodowym Funduszem Zdrowia zaspokajają zwykle jedynie 2/3 potrzeb poszczególnych placówek. Pozostałe środki hospicja muszą zdobywać z innych źródeł.
Od początku swojego istnienia, Fundacja Hospicyjna wspiera hospicja w całej Polsce, przekazując im lekarstwa, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny niezbędny do opieki nad chorymi. Inną formą pomocy jest tworzenie funduszy celowych, służących opiece nad osieroconymi dziećmi i grupami wsparcia dla osób pogrążonych w żałobie. Fundacja kładzie też duży nacisk na edukację społeczną. Dzięki stronie internetowej, dwumiesięcznikowi „Hospicjum to też Życie” oraz wielu akcjom charytatywno-edukacyjnym społeczeństwo dowiaduje się o misji i potrzebach hospicjów oraz o możliwościach niesienia im pomocy. Temu celowi poświęcona jest także coroczna kampania „Hospicjum to też Życie”.
W swojej ostatniej odsłonie, kampania koncentrowała się na promowaniu wolontariatu. Przedstawiciele hospicjów w całej Polsce przekonywali społeczności swoich miast i miasteczek, że każdy może zostać wolontariuszem w hospicjum. O ile bowiem nie każdy czuje się na siłach, by pomagać bezpośrednio przy pacjencie, to każdy posiada umiejętności, które mogą owocować polepszeniem losu chorych. Wolontariusze (a o wiele częściej – wolontariuszki) w całej Polsce pomagają hospicjom jako kierowcy, prawnicy, księgowe, organizują dla hospicjów akcje charytatywne i promocyjne. Nieoceniona jest pomoc zarówno młodzieży, jak i osób, które po zakończeniu pracy zawodowej chcą wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności dla dobra innych.
|