|
Aby uniknąć przykrych konsekwencji już na etapie planowania budowy domu należy zastanowić się jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy. Odpowiednia ilość świeżego i czystego powietrza ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. W pogoni za coraz lepszą izolacją oraz w związku ograniczaniem kosztów ogrzewania budynku, rynek materiałów budowlanych zdominowały produkty skutecznie eliminujące naturalną cyrkulację powietrza w budynkach. Szczelne okna i drzwi nie muszą nas jednak skazywać na życie w niezdrowym otoczeniu, o ile wcześniej pomyślimy o właściwej metodzie wentylacji domu.
Wentylacja grawitacyjna – naturalna
W Polsce wciąż najczęściej spotykanym sposobem wentylacji pozostaje wentylacja grawitacyjna. Jej funkcjonowanie wiąże się z naturalnym zachowaniem powietrza: ciepłe jest lżejsze, więc unosi się do góry a na jego miejsce napływa świeże powietrze z zewnątrz. Teoretycznie wszystko działa. W praktyce taki sposób wentylacji okazuje się nieskuteczny, albo nie działa w ogóle. Szczególnie w budynkach z dobrą izolacją cieplną, szczelnymi oknami i solidnymi drzwiami bardzo szybko ujawniają się negatywne skutki braku wentylacji: para wodna osadza się na oknach i ścianach, gwałtownie rozwijają się kolonie pleśni i grzybów. Domownicy odczuwają dyskomfort, narzekają na bóle głowy wynikające z niedotlenienia organizmu, pojawiają się alergie.
Wentylacja mechaniczna
Kolejną opcją jest wentylacja mechaniczna, którą dzielimy na wywiewną (wyciągową) i nawiewną. W przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej nawiew powietrza do pomieszczeń odbywa się tak samo jak w przypadku grawitacyjnej wymiany powietrza lub poprzez specjalne nawiewniki. Natomiast wywiew wspomagany jest przez dodatkowo zainstalowane wentylatory. Wentylacja mechaniczna nawiewna działa bardzo podobnie - wentylatory są tutaj elementami nawiewnymi. W większości wypadków zastosowanie wentylacji mechanicznej znacząco poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, pociągając jednak za sobą gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania i znaczne obniżenie komfortu, szczególnie w okresie jesienno zimowym (przeciągi). Praktyka pokazuje, że po pewnym czasie użytkownicy zniechęceni wysokimi rachunkami za energię rezygnują z tego rozwiązania.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Jedynym systemem nowoczesnej wentylacji pozbawionym tych wad jest wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna z odzyskiem ciepła. Zintegrowanie w jednym urządzeniu kilku funkcji ma wiele dodatkowych zalet. Ruch powietrza jest wymuszany przez urządzenia mechaniczne, co gwarantuje niezależność tego rodzaju wentylacji od kaprysów pogody. Można również kontrolować i płynnie regulować ilość wymienianego powietrza dostosowując intensywność wentylacji do potrzeb użytkowników. Sercem systemu nawiewno - wywiewnego z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna, w której znajduje się: rekuperator (wymiennik ciepła), wentylatory nawiewny i wyciągowy oraz filtry powietrza. Dzięki temu urządzeniu, zanieczyszczone powietrze jest usuwane z pomieszczeń i wymieniane na świeże, pobierane z zewnątrz.
Podczas wymiany powietrza następuje przekazanie ciepła, a także oczyszczenie powietrza zewnętrznego przez specjalne filtry. Proces ten pozwala zachować nawet do 95 % energii cieplnej. Sam rekuperator pobiera zaś maksymalnie około 120 W, czyli tyle energii co dwie żarówki. Metoda nawiewno – wywiewna jest obecnie najbardziej polecanym systemem wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych, apartamentach i biurach, zaś producenci rekuperatorów prześcigają się w kolejnych udoskonaleniach.
autor: / źódło: / opracowanie:
Dospel
|