|
Walkę z niesprzyjającą aurą można zacząć od wyregulowania okien. Zima to okres, w którym znaczną część wolnego czasu spędzamy w domu. Dla jednych jest to okazja do spotkań w gronie rodziny czy znajomych, dla innych to doskonały czas na odpoczynek i wyciszenie. Dobrze, aby jedni i drudzy mogli spędzić ten czas w ciepłej i przytulnej atmosferze. Z reguły zima w naszym kraju bywa bardzo mroźna, dlatego też najczęściej śpimy przy zamkniętym oknie. Czasami jednak temperatura na zewnątrz pozwala na sen przy otwartym lub uchylonym oknie z czego również wielu z nas chętnie korzysta. Ważne jest jednak, aby nasze okna pozwalały na taką swobodę oraz umożliwiały kontrolowanie natężenia cyrkulacji powietrza zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Warto zatem pomyśleć o zamontowaniu odpowiednich okien, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Nie ma żadnych przeciwwskazań, do wykonywania takiej wymiany nawet zimą, przy temperaturze –10°C, pod warunkiem zastosowania odpowiednich pianek montażowych. Prostszym sposobem, który może mieć wpływ na zapewnienie upragnionego ciepła w mroźne wieczory, jest właściwa regulacja okuć.
Regulacja docisku
W zależności od pory roku, możemy regulować siłę docisku skrzydła do ramy okna. Warto skorzystać z możliwości regulowania okuć. Jest to bardzo prosty zabieg, który wpływa korzystnie na zapewnienie większej szczelności w oknach. Odpowiednie wyregulowanie okuć wpłynie na optymalne wykorzystanie ich funkcjonalności, a w okresie zimowym przyczyni się do mniejszych strat ciepła podkreśla Rafał Karaś, główny technolog firmy Oknoplast-Kraków.
Jeżeli nowe to jakie?
Nowoczesne okna wykonane są z szyb zespolonych, między którymi znajduje się gaz pełniący funkcję izolatora. Szyba stanowi ok. 80% powierzchni całego okna, tak więc jej wybór w dużej mierze decyduje o właściwościach izolacyjnych okna. Każdy producent powinien podawać wskaźnik przenikania ciepła w oferowanych produktach. Zwracając uwagę na symbol „U” wiemy, w jakim stopniu będziemy mieli zagwarantowaną izolację cieplną. Im mniejsza wartość „U” tym okno lepiej izoluje utratę ciepła. Obecnie firma Oknoplast-Kraków, która produkuje nowoczesne okna, stosuje w produkcji m.in. szybę Thermoline, cechującą się współczynnikiem „U” o wartości 1,0 W/m²K. Parametr ten decyduje o zachowaniu wysokiej temperatury w mieszkaniach. Producenci szyb dążą do obniżenia wspomnianego współczynnika różnymi sposobami. Jednym z elementów jest np. wprowadzona przez Oknoplast-Kraków Termoramka. Ta międzyszybowa ramka zbudowana ze stali szlachetnej wydatnie eliminuje tzw. mostek termiczny, zmniejszając straty ciepła w stosunku do tradycyjnych ramek aluminiowych.
|