|
Samodzielną grupę stanowią również fotografie społeczne oraz obyczajowe („Wpisani w krąg bytu - cykl ludzkiego życia”). Ujawniają one uczestnictwo obywateli w wydarzeniach o charakterze patriotyczno-narodowym oraz religijnym, a w mikroskali rejestrują życie człowieka w jego kolejnych etapach. Zdjęcia pogrupowano zgodnie z najważniejszymi faktami składającymi się na cykl ludzkiego życia: dzieciństwo, szkoła, I komunia, lata studenckie, śluby i wesela, rodzina i zamykające cały ten łańcuch ostatnie pożegnania.
Kolejny fragment wystawy poświęcono różnym formom pocztówek fotograficznych, do których należą szczególnie cenne tzw. korespondentki. Wiele z nich powstało w okresie I wojny światowej. Były wysyłane przez żołnierzy z różnych frontów, jednocześnie ukazywały różne oblicza wojny. Modne było też wykonywanie prywatnych pocztówek, które do przekazu treści dodawały wizerunek piszącej osoby bądź miejsca, w którym się znajdowała.
Zaprezentowano ponadto stare albumy oraz sprzęt fotograficzny. Aby przybliżyć atmosferę dawnego fotografowania, zaaranżowano atelier, zgodnie z jego wyglądem na przełomie XIX i XX wieku.
Ekspozycję wzbogacają stroje, biżuteria, przedmioty dekoracyjne, zabawki używane w czasach naszych przodków. Atrakcją wystawy będzie prezentacja, bodaj największej na świecie, fotografii na porcelanie, którą użyczył muzeum krakowski antykwariusz.
|