|
Grzybica międzypalcowa jest najbardziej powszechna i bardzo często nazywana "stopą sportowca", gdyż to właśnie sportowcy chorują na nią najczęściej. Zwykle zmiany międzypalcowe zaczynają się między palcem piątym a czwartym, potem między czwartym a trzecim, po czym atakuje wszystkie przestrzenie między palcami. Zmiany grzybicze mogą przechodzić także na grzbiet i podeszwę stopy.
Grzybica potnicowa charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków, które wypełnione są płynem surowiczym. Są one najczęściej umiejscowione na podeszwach stóp. Natomiast grzybica złuszczająca objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem naskórka występującego na całej powierzchni stóp. W prawie każdym z tych trzech rodzajów grzybicy może występować świąd i pieczenie. Bardzo często grzybica stóp obejmuje również paznokcie. Po zaobserwowaniu podobnych objawów należy jak najszybciej rozpocząć kurację przeciwgrzybiczą.
3. Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę?
Na grzybicę najbardziej narażeni są sportowcy. Nie bez powodu grzybica stóp jest często potocznie nazywana "stopą sportowca" lub "stopą atlety". Dlaczego tak się dzieje? Osoby aktywnie uprawiające sport znacznie częściej korzystają z basenów, pryszniców w klubach sportowych, a tam aż roi się od bakterii i grzybów. Kolejną grupą są diabetycy. Ich system immunologiczny nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Na grzybicę często podatne są osoby mające zaburzenia krążenia, czyli osoby cierpiące na tzw. "zimne stopy", astmatycy i osoby chorujące na przewlekłe dolegliwości reumatyczne, których odporność jest bardzo obniżona oraz osoby, które ukończyły 50. rok życia, a także osoby o wrodzonych wadach ortopedycznych. Tak naprawdę, każdy z nas jest narażony na tę chorobę, dlatego odpowiednie środki ostrożności oraz higiena osobista i pielęgnacja stóp jest tak ważna.
4. Jakie substancje są najskuteczniejsze w leczeniu grzybicy stóp?
Leczenie grzybicy stóp należy zacząć jak najszybciej, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy. Jest to najpewniejszy i najszybszy sposób na pozbycie się tej niemiłej przypadłości. Jednakże, jeśli nie zaczniemy leczenia w pierwszych dniach nie należy wpadać w panikę.
Dlatego też szukając preparatów leczniczych, zwróćmy uwagę na ich skład. Bardzo skuteczny jest odkryty przez Australijskich Aborygenów olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca Alternifolia). Ma bardzo specyficzny i rozpoznawalny zapach. Jest to bardzo silny naturalny środek antyseptyczny, ma bardzo silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze.
|