|
Jakie osiągamy korzyści znając języki?
Nauka języka obcego wymaga znacznej determinacji oraz poświęcenia czasu i pieniędzy. Szybko jednak okazuje się, że taka inwestycja przekłada się na jakość pracy, którą mamy szansę otrzymać oraz wysokość wynagrodzenia. Umiejętności językowe to ogromny potencjał, z którego zdają sobie sprawę zarówno pracownicy jak i pracodawcy. Osoby swobodnie posługujące się językiem i zajmujące podobne stanowisko otrzymują czasem nawet dwukrotnie wyższe wynagrodzenie niż ich koledzy nie posiadający takich umiejętności. Mają także większe szanse na awans.
- Znajomość języka może ułatwić korzystanie z materiałów firmowych, udział w szkoleniach zawodowych i znacznie przyspieszyć karierę. Dobra znajomość języków obcych automatycznie zwiększa szansę na znalezienie pracy za granicą, dlatego wiele osób korzysta z kursów przygotowanych specjalnie dla wyjeżdżających. Trzeba także pamiętać, że certyfikat językowy może mieć duże znaczenie, kiedy szukamy pracy za granicą lub kiedy musimy zaliczyć egzamin językowy na studiach. - mówi Dorota Lochowicz ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua.
Co daje certyfikat?
Certyfikaty znajdujące się w ofercie renomowanych szkół językowych są uznawane przez większość instytucji i firm na całym świecie. Najbardziej interesujące dla pracodawców są certyfikaty potwierdzające znajomość biznesowego języka angielskiego. Kursy, które do nich przygotowują, mają na celu nauczenie posługiwania się językiem w praktycznych sytuacjach zawodowych takich jak np. sporządzanie raportów i prezentacji. Żeby być pewnym pozytywnego efektu warto skorzystać z profesjonalnie przygotowanych kursów, na których można się dowiedzieć jak postępować, aby na pewno zdać.
- Pracodawcy na ogół są doskonale zorientowani, jakie kompetencje wiążą się z posiadanymi przez aplikantów dyplomami językowymi. Widząc konkretny certyfikat na danym poziomie, wiedzą czego mogą się spodziewać po kandydacie, jeśli chodzi o umiejętności językowe - mówi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. Studiów ze Szkoły Języków Obcych Profi-Lingua.
Znajomość języków obcych wśród Polaków jest coraz lepsza. Standardem jest umiejętność posługiwania się jednym językiem. Powszechna staje się też znajomość dwóch a nawet trzech języków obcych. Z raportu E-rekrutacja 2006 przygotowanego przez serwis Pracuj.pl wynika, że trzy języki zna 16 proc. osób poszukujących pracy. W 2005 r. trzeci język znało jedynie 3 proc. aplikantów.
|