|
O wstydliwych tematach Polka w większości w ogóle nie rozmawia, bądź rozmawia z bliską przyjaciółką, a co szósta za powiernika wstydliwych tematów uważa lekarza ginekologa lub lekarza rodzinnego – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS QUANT GROUP na zlecenie kampanii „Bez wstydu o NTM”.
Czego wstydzą się Polki?
Ponad 50 proc. Polek za najbardziej wstydliwy temat uważa życie seksualne. Co trzecia wstydzi się tematyki związanej z chorobami kobiecymi lub psychicznymi, za wstydliwą uważa także zdradę małżeńską, a co piąta rozwód. Co dziesiąta deklaruje natomiast, że nie ma dla niej tematów wstydliwych.
Przyjaciółka powiernikiem wstydliwych tematów
Powiernikami naszych tajemnic i partnerami w rozmowach o tematach wstydliwych są najczęściej przyjaciele, deklaruje 50 proc. badanych. Co trzecia kobieta rozmawia o tematach wstydliwych z partnerem, a po 15 proc. za partnera rozmów uznaje lekarzy ginekologów i lekarzy rodzinnych. Zaskakujący jest fakt, że tylko nieliczny procent badanych kobiet rozmawia z rodziną (dzieci, rodzeństwo) na tematy wstydliwe, a co piąta z nikim nie rozmawia o tematach wstydliwych.
Publikacje źródłem wiedzy o wstydliwych dolegliwościach
Informacji dotyczących tematów wstydliwych polska kobieta najczęściej poszukuje w książkach i publikacjach związanych z tematem oraz w rozmowie z przyjaciółką. Kobiety młodsze zdecydowanie częściej uznają Internet za źródło informacji o tematach wstydliwych. Jedna na pięć kobiet w wieku 15-70 lat i co czwarta w wieku 40-70 lat nie szuka w ogóle informacji o tematach wstydliwych. Znaczące jest to, że w zasadzie nie funkcjonuje komunikacja dotycząca tematów wstydliwych między matkami i córkami.
autor: / źódło: / opracowanie:
Femurin
|