|
Wtedy rozpoznanie odpowiedniej rośliny możliwe jest również dzięki jej przyjemnemu zapachowi. Do ziół tych zaliczamy między innymi rumianek pospolity (Matricaria chamomilla). Ponieważ delikatne kwiatki rumianku i jego miły aromat znany jest większość z nas, warto właśnie od niego rozpocząć przygodę zielarza.
Zbieranie rumianku
Rumianek spotkać można na większości łąk, przy polnych drogach i na skrajach lasów. Oczywiście przy zbieraniu wszystkich ziół pamiętać trzeba o tym, że dla ich właściwości duże znaczenie ma środowisko, w którym rosną. Należy więc unikać miejsc położonych np. w pobliżu dróg i fabryk. Na łąkę najlepiej wybrać się przed południem lub pod wieczór, w pogodny dzień. Ważne jest by słońce osuszyło już poranną rosę, gdyż wilgoć utrudnia późniejsze suszenie.
Surowiec zielarski w przypadku rumianku stanowią koszyczki kwiatowe. Najlepiej zbierać je gdy są świeżo rozwinięte. Koszyczki ucinamy z kawałkiem szypułki (ok. 2 cm) - w tym celu warto zabrać ze sobą mały sekator lub nożyk. Do ważnych akcesoriów każdej zielarki należy również wiklinowy koszyk. Ziół nie można zbierać do plastikowych torebek, gdyż szybko butwieją. Dlatego rozłożysty wiklinowy kosz jest idealny na świeżo zebrane zioła.
Kiedy uzbieramy już wystarczającą ilość rumianku, należy zadbać o proces jego suszenia. Rumianek, tak jak wszystkie pozostałe zioła, najlepiej suszyć w przewiewnych pomieszczeniach, np. na strychu lub przy otwartym oknie. Zebrane koszyczki kwiatowe układamy na rozpostartym płótnie lub np. gazie naciągniętej na ramę. Latem kwiaty rumianku schną od 3 do 8 dni. Dobrze ususzony rumianek zachowuje swój charakterystyczny zapach, a płatki jego kwiatów pozostają białe.
Rumiankowa kosmetyka
Gdy możemy już cieszyć się dużą ilością dobrze ususzonego rumianku należy przygotować odpowiednie pojemniki do jego przechowywania. Najlepszym rozwiązaniem są ładne, szklane słoje lub metalowe pudełka, które możemy zaopatrzyć we własnoręcznie wykonane etykiety.
|