|
Dolegliwość, która ogranicza…Problemy z NTM mogą pojawiać się dyskretnie i stopniowo, często jednak nasilają się w konsekwencji obniżenia wydzielania hormonów (estrogeny) w okresie przekwitania. Estrogeny wpływają na typ, metabolizm, ilość i jakość włókien mięśniowych oraz na sprawność i wytrzymałość wiązadeł. Związane ze spadkiem poziomu estrogenów zwiotczenie układu więzadłowo-mięśniowego miednicy zmniejsza funkcje wspomagające zwieracza pęcherza i cewki moczowej, co normalnie zapobiega wyciekowi moczu. Wraz z wiekiem może również dojść do częściowego rozkojarzenie funkcji autonomicznego układu nerwowego wydalania moczu np. między funkcją wypychacza (największego mięśnia pęcherza moczowego) a napięciem i skurczami zwieraczy.
Zmniejszenie napięcia układu więzadłowo – mięśniowego miednicy powodować może niekontrolowane oddawanie moczu przy zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej i nacisku na pęcherz przy wysiłkach fizycznych, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, podskokach, tańcu, kichaniu, kaszlu, śmiechu. Zmiany w autonomicznym układzie nerwowym to najczęściej nadpobudliwość wypieracza, uczucie parcia na pęcherz i popuszczanie moczu, częste wizyty w toalecie, nawet w nocy.
Problem całodobowy
NTM prowadzi bardzo często do zmiany całego dotychczasowego stylu życia. Kobiety dotknięte tą dolegliwością izolują się od kontaktów towarzyskich i zawodowych - rzadziej wychodzą z domu i planują wyjście dopiero po upewnieniu się o łatwym dostępie do toalety. Kobiety z NTM wstydzą się przyznać, nawet wobec swoich najbliższych i dobrych znajomych do swoich problemów bojąc się braku zrozumienia, czy nawet potępienia. Strach przed niekontrolowanymi incydentami, przykrym zapachem, poplamioną odzieżą często prowadzi do całkowitej rezygnacji z wychodzenia z domu.
autor: / źódło: / opracowanie:
Femurin
|