|
35% respondentów identyfikujących WZW typu C uważa, że jest to choroba łatwa do rozpoznania z jednoznacznymi objawami. Duży odsetek badanych twierdzi również, że zakażenia HCV można uniknąć zachowując podstawowe zasady higieny (60%) i stosując właściwą dietę (28%).
53% Polaków identyfikujących WZW typu C nie widzi konieczności poddawania się badaniom diagnostycznym w kierunku zakażenia wirusem C. Postawa ta jest niepokojąca zważywszy na szacunki Polskiej Grupy Ekspertów HCV, zgodnie z którymi w Polsce jest ponad 700 tys. nosicieli HCV, a do tej pory zdiagnozowano zaledwie 20 tys. osób. Jedynie 13% respondentów, uwzględniając całą populację, deklaruje, że przeszło badania w kierunku HCV.
Większość Polaków (74% wśród osób, które słyszały o chorobie) uważa, że nigdy nie znalazła się w sytuacji, która mogła spowodować zakażenie HCV. Wśród osób, które stwierdziły wystąpienie takich sytuacji (18%), 68% wskazuje na ryzyko zakażenia podczas wcześniejszych pobytów w szpitalu.
Komentarz ekspertaprof. dr hab. Małgorzata Pawłowska z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii CM UMK w Bydgoszczy, członek Polskiej Grupy Ekspertów HCVPrzeprowadzone badania wskazują, że wiedza ankietowanych na temat WZW C jest niepełna. Połowa respondentów wie, że WZW C to choroba zakaźna o groźnym przebiegu, jednak uważają oni, że istnieje szczepionka przeciwko HCV, a zakażenia można uniknąć przez zachowanie podstawowych zasad higieny i stosowanie odpowiedniej diety.
|