|
Doskonale wyszkolony pies pomaga np. wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Prowadząc osobę niewidomą stara się omijać wszelkie przeszkody, jakie znajdują się na ich drodze. Często pies jest nie tylko przewodnikiem, ale także świetnym przyjacielem, doskonale odczuwającym nastrój swojego właściciela.
Aby pies przewodnik mógł należycie spełniać swoją rolę musi wpierw przejść długie szkolenie. Szkolenie specjalistyczne trwa od 6 do 8 miesięcy. Ale wcześniej, przez półtora roku, psy mieszkają w rodzinach zastępczych. Opieka wolontariusza nad psem nie ogranicza się do podawania jedzenia i wyprowadzania go na spacer – opiera się przede wszystkim na budowaniu środowiska, w którym ten pies będzie pracował. Środowisko to ulica, tramwaj, winda w bloku. Wolontariusz przyzwyczaja psa do życia wśród ludzi, w mieście. Na końcu tej półtorarocznej drogi labrador przechodzi testy. Jeśli je zda, trafia w ręce instruktora już na specjalistyczne szkolenie, podczas których pies musi też „zrozumieć”, że on i niewidomy to jedna bryła – co jest istotne przy przeszkodach typu szlaban, barierki. Końcowym etapem jest przygotowanie osoby niewidomej do pracy z psem.
Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik
Fundacja Labrador powstała w lutym 2003r., natomiast od 19.03.2004r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej celem statutowym jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niewidomych i niedowidzących, dzięki wyszkolonym przez Fundację i przekazywanym nieodpłatnie tym osobom - psom przewodnikom. Siedzibą fundacji jest Poznań.
Szkolone przez fundacje psy mają odpowiednie predyspozycje do tego, aby stać się przewodnikiem niewidomego. Są one łagodne, inteligentne i posłuszne. Fundacja prowadzi również selekcję pod katem ich zdrowia – chorób dziedzicznych. Psy te są przyjaźnie nastawiane do ludzi, a pomoc ludziom sprawia im satysfakcję. Rasą, która najlepiej potrafi sprostać temu trudnemu wyzwaniu jest labrador retriever. Fundacja korzysta także z doświadczeń i profesjonalizmu szkół zagranicznych.
|