|
- W pełni sprawne oko ludzkie widzi barwy światła o długości fali w zakresie od ok. 400 nm (barwa fioletowa) do ok. 700 nm (barwa czerwona). Jednak część społeczeństwa dotknięta jest przez wadę wrodzoną lub schorzenie nabyte - zaburzenia widzenia barwnego – mówi dr n. med. Joanna Brydak-Godowska, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego Lim.
Najbardziej znany jest daltonizm. J. Dalton jako pierwszy opisał zjawisko ślepoty na kolor zielony i czerwony. Wada ta, może być wrodzona i jest wtedy wadą dziedziczną lub nabyta w wyniku choroby siatkówki lub drogi wzrokowej. Na ten pierwszy rodzaj cierpi w różnym stopniu 8% mężczyzn i 0,5% kobiet. Osoba cierpiąca na daltonizm może być ślepa na barwę czerwono-zieloną, jak również jedynie na barwę czerwoną. Rzadziej występuje ślepota na barwę zieloną i bardzo rzadko na fioletową.
- W większości przypadków osoby, które mają wrodzoną wadę nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. Wynika to z faktu, że mogą mieć prawidłową ostrość wzroku i nierozróżniają tylko niektórych kolorów. Natomiast całkowita ślepota na barwy jest wynikiem niedorozwoju czopków siatkówki. Niesie za sobą znaczne obniżenie ostrości wzroku i światłowstręt – dodaje dr n. med. Joanna Brydak-Godowska, specjalista chorób oczu z Centrum Medycznego Lim.
|