|
„Technologia ogniwa paliwowego daje najlepsze wyniki. W odróżnieniu od półprzewodników, ogniwa paliwowe reagują wyłącznie z etanolem i niczym więcej. W ogniwie paliwowym cząsteczki etanolu przechodzą przez czułą membranę i tworzy się prąd elektryczny. Następnie mierzone jest napięcie prądu. Silniejszy prąd wskazuje, że w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się więcej alkoholu” - tłumaczy David Nilsson, kierownik ds. technicznych projektu Alcoguard w firmie Volvo Cars.
Rezultaty testu alkomatem są wyświetlane za pomocą trzech diod znajdujących się na urządzeniu ręcznym. Zielona: 0,0 - 0,1 mg/l alkoholu, silnik może być uruchomiony; Żółta: 0,1 - 0,2 mg /l alkoholu, silnik może zostać uruchomiony, ale kierowca nie powinien prowadzić; Czerwona: ponad 0,2 mg /l alkoholu, silnik nie zostanie uruchomiony
Wygoda użytkowania
Wyświetlacz informacyjny samochodu pokazuje komunikaty pomagające kierowcy w użytkowaniu systemu, np. Informację, że kierowca powinien dłużej dmuchać w urządzenie. Rezultaty testu alkomatem są przechowywane przez 30 minut po wyłączeniu silnika, zatem kierowca nie musi powtarzać całej procedury od nowa za każdym razem, kiedy zatrzymuje na chwilę samochód. Limit 0,2 mg/l jest zgodny ze szwedzkim ustawodawstwem. Na rynkach, na których obowiązują inne limity, ustawienie to może zostać zmienione w dowolnym autoryzowanym serwisie Volvo. Kalibracja oraz wymiana baterii w urządzeniu ręcznym są przeprowadzane podczas regularnych przeglądów pojazdu. Jeśli kolejny nabywca samochodu nie będzie chciał używać systemu, dealer może w łatwy sposób usunąć urządzenie z auta.
|