|
Proces ten składa się z kilku czynności, takich jak: czyszczenie zębów przy użyciu szczoteczki, nici dentystycznej oraz płynów do płukania oraz lakowanie i fluoryzacja.
Najbardziej popularnym jest niewątpliwie szczotkowanie. Podczas szczotkowania należy zwrócić szczególną uwagę na usunięcie płytki bakteryjnej i osadu z powierzchni zębów oraz przestrzeni pomiędzy nimi. Prawidłowe szczotkowanie powinno zaczynać się od najdalej położonych zębów i stopniowo przesuwać się do przodu, obejmując wszystkie powierzchnie zębów. Zęby należy czyścić ruchami rotacyjnymi (okrężnymi) i tzw. „wymiatającymi”, czyli w kierunku od dziąsła do brzegów siecznych zębów. Czas poświęcony na szczotkowanie jest indywidualny, ale dentyści przyjmują, że średnio właściwe szczotkowanie powinno trwać od 2 do 3 minut, a jego częstotliwość określana jest według spożywanych posiłków (mycie zębów po każdym z nich).
W celu dokładnego usunięcia płytki bakteryjnej polecane jest także stosowanie nici dentystycznych niezbędnych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej powinno być także czyszczenie języka i powierzchni policzków. Według większości stomatologów pozwala ono na usunięcie resztek pokarmu oraz zapobiega gromadzeniu się drobnoustrojów odpowiedzialnych nie tylko za nieprzyjemny zapach, ale także np. za prawidłowe funkcjonowanie kubków smakowych. Czyszczenie powierzchni języka oraz policzków odbywać się powinno przy użyciu szczoteczek, których druga strona główki zawiera specjalny element czyszczący. Wskazanym elementem zachowania prawidłowej higieny jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają substancje antybakteryjne, np. chlorheksydynę lub inne związki powodujące „zmiękczenie” osadu nazębnego, dzięki czemu można go łatwiej usunąć podczas szczotkowania.
|