|
Młodzi ludzie cenią sobie prywatność i bliskość z naturą. Z drugiej strony dzięki dostępności kredytów hipotecznych chętniej decydują się na zakup lub budowę domu, które traktują jako dobrą inwestycję.
Zdaniem pośredników nieruchomości i firm budowlanych jeszcze do niedawna na budowę domu decydowali się głównie ludzie w średnim wieku, po czterdziestce. Sytuacja na rynku mieszkaniowym i rosnące wynagrodzenia, głównie w dużych miastach, ukształtowały nowy trend. Teraz wśród zainteresowanych budową domu jednorodzinnego znajdują się dobrze usytuowani finansowo trzydziestolatkowie, przeważnie przedstawiciele wolnych zawodów i kadry menedżerskiej.
„Można zauważyć tendencję do wyludniania się blokowisk w większych miastach i tworzenia osiedli satelickich. Ludzie coraz częściej uciekają od miejskiego zgiełku i chcą posiadać własny dom, w którym będą mógli żyć, nie bacząc na obecność sąsiadów. Niestety życie w stresie i natłok obowiazków zawodowych i rodzinnych nie sprzyja podjęciu decyzji o budowie domu. Klienci nie chcą borykać się z trudnościami związanymi z załatwianiem niezbędnych dokumentów i pozwoleń. Wolą otrzymać kompleksową obsługę i dostać dom pod klucz” – mówi Michal Jalovecký Prezes firmy ES Polska.
Współcześni inwestorzy indywidualni to klienci dobrze wyedukowani w tematyce budownictwa. Część z nich decyduje się na korzystanie z usług firm deweloperskich i budowlanych, kupując gotowe domy. Z drugiej strony, głównie ze względów finansowych, wiele osób buduje dom tzw. metodą gospodarczą. Metoda ta wbrew powszechnym stereotypom jest często droższa od zakupu gotowego domu, ale daje możliwość rozłożenia kosztów i budowy inwestycji w czasie. Wadą budowania domu metodą gospodarczą jest duże zaangażowanie inwestora w nadzór nad jego realizacją (zatrudnienie fachowców, wybór materiałów budowlanych, załatwienie kwestii formalnych i pilnowanie kolejnych etapów budowy). Na rynku obserwuje się także rosnącą grupę klientów, którzy inwestują w zakup działek budowlanych, ale sama budowa domu zaplanowana jest na kolejne lata. O wyborze działki decyduje bliskość terenów zielonych, odpowiednia infrastruktura i łatwość dojazdu środkami komunikacji miejskiej.
|