Rzucenie palenia jest skuteczną metodą w walce z chorobą. Urlop jest najlepszym czasem na rozstanie się z nałogiem. Jak to zrobić skutecznie – radzi
prof. Jan Zieliński, koordynator Programu „Głęboki Oddech”.
„Urlop jest najlepszym czasem na rozstanie się z nałogiem, szczególnie jeśli spędzamy go poza domem. Oderwanie od codziennych obowiązków, relaks, miłe odmienne zajęcia i nowe otoczenie ułatwiają rozstanie się z papierosami” – mówi prof. Jan Zieliński, koordynator Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Głęboki Oddech”.
Oto kilka pomocnych rad prof. Zielińskiego, jak rzucić palenie:
- wybranego dnia należy całkowicie przestać palić. Pozbyć się papierosów, aby nie stanowiły pokusy
- zaangażować rodzinę do wspomagania w wytrwaniu. Szczególnie pomocne są dzieci
- unikać towarzystwa palących
- pić dużo płynów – soki owocowe i warzywne
- w momentach chęci zapalenia papierosa należy wykonać wysiłek fizyczny (marsz, gimnastyka, bieg, jazda na rowerze)
- w trudnych chwilach myśleć o motywie, który skłonił do zaprzestania palenia
- uważać na spożywane pokarmy, unikać słodyczy, jeść dużo owoców i jarzyn
Palenie papierosów było główną przyczyną nieprawidłowego wyniku spirometrii u przebadanych podczas akcji bezpłatnych badań spirometrycznych, organizowanych w ramach Programu „Głęboki Oddech” w całej Polsce w roku 2005. Wśród niemal 26 tysięcy osób, które miały wykonaną spirometrię, 41% miało nieprawidłowy wynik badania, w tym 40% były to osoby palące papierosy obecnie lub w przeszłości.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 42 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.