|
Pozytywne odczucia jeszcze się potęgują, gdy wokół otacza nas zadbana, harmonijnie skomponowana przestrzeń. Kontakt z naturą jest ważnym elementem w procesie regeneracji ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego, że zabiegani, po całodziennych zmaganiach w pracy, wracając zakorkowanymi i zadymionymi ulicami do domu marzymy o chwili relaksu, spędzonej z dala od codziennego zgiełku, gdzieś „na łonie” natury. Dlatego już nie tylko z mody, ale i z autentycznej potrzeby coraz więcej osób decyduje się na budowę domów z naturalnych materiałów.
One też są coraz częstszym elementem wykorzystywanym przy zagospodarowywaniu przydomowych ogródków i tarasów. Jest to możliwe, gdyż w sukurs tym marzeniom i potrzebom przychodzą producenci materiałów budowlanych, którzy dostosowują swoją ofertę do nowych tendencji. Dzięki temu miłośnicy natury mogą zaprojektować nawet najbardziej fantazyjny, naturalny ogród.
Kłopotliwe ścieżki
Ważnymi - ale też sprawiającymi wiele kłopotów - elementami ogrodowej architektury są ścieżki, alejki oraz podłogi tarasów i altan. Kłopot sprawia nie ich rozmieszczenie, ale wybór materiału, z którego mają być wykonane. I choć pozornie wydaje się, że rynek dysponuje w tym względzie szeroką ofertą (żwir, deski, kamienie, kostka brukowa) to, gdy przychodzi czas na decyzję, pojawiają się wątpliwości. Wiele z nich dotyczy trwałości i związanych z tym zabiegów pielęgnacyjnych (drewno, żwir), a także trudności w układaniu i obrabianiu (kamień). Chyba dlatego tak wiele osób decyduje się na wybór cementowej kostki brukowej. Ta jednak mimo coraz lepszego wzornictwa i bogatej oferty kształtów nadal „skażona” jest nienaturalnym pochodzeniem, co najlepiej widać w konfrontacji z czasem, którą przegrywa, płowiejąc i odsłaniając tym samym swą prawdziwą naturę.
Naturalna jak cegła
Przykład kostki brukowej potwierdza, że nawet najlepsze sztuczne odpowiedniki nie są w stanie zastąpić w pełni oryginału. Dlatego interesującą alternatywą dla kostki wydaje się być oferowana przez firmę Röben klinkierowa cegła brukowa. Łączy bowiem ona w sobie wszystkie pozytywne cechy cementowej kostki (bogactwo wzorów, kształtów, kolorów, łatwość układania) z szlachetnym pięknem naturalnego surowca. Poza tym jest trwała, odporna na wpływ warunków atmosferycznych, dostępna w wielu, dobrze komponujących się z ogrodem, kolorów (oprócz klasycznych, ziemistych, dostępne są również „czerwono-niebieski cieniowany”, „czarny cieniowany”, „czarny cieniowany podpalany” oraz „kremowo-biały”).
|