|
który powoduje wielkie kompleksy, problemy z doborem ubrania, a także utrudnia kontakty z mężczyznami. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, dzięki której można zmniejszyć asymetrię.
Znaczna asymetria piersi może być wadą wrodzoną (po zakończonym okresie dojrzewania piersi pozostają nierówne) lub też nabytą, np. kiedy niemowlak podczas karmienia faworyzuje jedną pierś, przez co staje się ona większa. Powoduje to duży dyskomfort u kobiety. –„ Moje dziecko upodobało sobie prawą pierś i nie byłam w stanie go od tego odzwyczaić. Z miseczki B zrobiła się D, niestety tylko w przypadku jednej piersi, druga pozostała mała. Po zakończeniu karmienia różnica nie zniknęła i mój biust wyglądał dziwacznie. Musiałam nosić wkładkę z gąbki, żeby jakoś to zamaskować, no i uważać przy każdym pochyleniu, żeby nikt nic nie zauważył ani żeby wkładka nie wypadła. W zasadzie zrezygnowałam z bluzek z dekoltem. Biust zaczął mnie bardzo krępować nawet przy mężu.”- wspomina Agnieszka 34-letnia pacjentka IQ Medica. Problem asymetrycznych piersi może raz na zawsze zlikwidować operacja plastyczna biustu, która wyrówna różnice rozmiaru i kształtu między obiema piersiami. Najprostszymi zabiegami powodującymi przywrócenie ich prawie symetrycznego wyglądu jest powiększenie lub zmniejszenie albo podwieszenie jednej piersi.
Powiększenie piersi
Zabieg powiększenia piersi polega na wszczepieniu odpowiednio ukształtowanej protezy (implantu), wypełnionej żelem silikonowym lub fizjologicznym roztworem soli. Lekarz dokonuje cięcia w okolicy pachy, w fałdzie podpiersiowym lub w obrębie otoczki sutkowej. Protezę umieszcza się "pod mięśniem" - to jest w wytworzonej chirurgicznie przestrzeni, pomiędzy mięśniami klatki piersiowej a ścianą klatki piersiowej lub "pod gruczołem" - to znaczy pomiędzy gruczołem i mięśniami piersiowymi. Warto dodać, iż mimo okresowo pojawiających się w mediach kontrowersji dotyczących silikonu, jest to w świetle współczesnej wiedzy medycznej substancja nie mająca żadnego wpływu na rozwój raka piersi.
Zmniejszenie piersi
Redukcja biustu polega na usunięciu nadmiaru skóry, tkanki podskórnej i części gruczołu piersiowego. Przesuwa się wyżej brodawkę i nadaje piersi odpowiedni kształt. Jest to trudniejszy zabieg niż powiększanie, a blizny goją się po nim dłużej. W wielu przypadkach redukcja uniemożliwia karmienie piersią, dlatego nie jest wskazany dla kobiet planujących macierzyństwo.
|