|
Do niedawna były całkowitą zagadką. Chociaż dziś nadal nie potrafimy ich powstrzymać przed erupcją, ani nawet zmienić toru płynącej lawy, naukowcy, a nawet zwykli ludzie wiedzą z wyprzedzeniem, kiedy nastąpi wybuch. To, co się stało wielki temu w Pompejach już nigdy nie będzie miało miejsca...
Discovery Science przedstawia niesamowitą wyprawę, podczas której badane jest jądro ziemi, aby sprawdzić, jak powstają wulkany. Co się dzieje, gdy wybuchają i jak mogą to przewidzieć wulkanolodzy. W tym dwuczęściowym programie zobaczycie najbardziej aktywne wulkany na ziemi, łącznie z Etną. Położony na Sycylii najwyższy (3340 m n.p.m.) i najszerszy (145 km) stożek wulkaniczny w Europie jest jednocześnie bardzo aktywny. W programie uchwycono wulkan w najbardziej erupcyjnej fazie od 2000 lat. Widzowie mają okazję zobaczyć 800-metrowe fontanny płonącej lawy buchającej w niebo.
Australijski wulkanolog John Serach oraz operator z Nowej Zelandii Geoff Mackley opuszczają się po linie w głąb wybuchającego krateru Mount Yasur – jednego z najbardziej dynamicznych wulkanów na świecie, który znajduje się na wyspie Tanna na południowym Pacyfiku.
W 2000 roku Mount Usu w Japonii odżył po raz pierwszy od 20 lat. Ta góra może się stać najbardziej niebezpiecznym wulkanem na świecie. W kwietniu 2000 roku uznano ją za niebezpieczną i ewakuowano lokalnych mieszkańców. Geoff Mackley i John Seach pędzą ku wulkanowi z nadzieją, że staną się świadkami największej erupcji na świecie ostatnich 2000 lat. Na Hawajach, w USA, biolog morski oraz nurek Richard Pyle pokazuje najbardziej ekstremalną formę polowania na wulkany. Pod wodą David wraz z zespołem są w ciągłym niebezpieczeństwie, ponieważ mogą natknąć się na gorącą lawę lub eksplozję gazów. Widzowie odwiedzą także Mount St. Helens, jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów Ameryki Północnej, oraz Indonezję, jedno z najbardziej wulkanicznych miejsc na naszej planecie. W programie zobaczymy także zdjęcia z wulkanów Montserrat oraz Wezuwiusz.
Premiera:
część I: piątek, 3 sierpnia, godz. 20.00 oraz sobota, 4 sierpnia, godz. 8.10
część II: piątek, 3 sierpnia, godz. 21.00 oraz sobota, 4 sierpnia, godz. 9.00
|