„Łychą wydał Ci” (tytułowa „piosenka barów mlecznych”). Zastanawiałaś się kiedyś, jak to się dzieje, że właśnie tego rodzaju wyrażenia zapamiętujemy? I że zazwyczaj jesteśmy też w stanie przypomnieć sobie oryginalne brzmienie? Okazuje się, że w takich sytuacjach wykorzystujemy metodę swobodnych skojarzeń, jeden z najprostszych sposobów poprawiających skuteczność zapamiętywania słówek z języka obcego.
Wszyscy próbujący poznać język obcy zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim opanowanie słówek. Jesteśmy bowiem w stanie porozumieć się, nawet nie znając reguł gramatycznych obowiązujących w danym języku. Jednak bez znajomości słówek nie będzie to możliwe. Z nauką słówek związana jest trudność – o ile gramatykę często wystarczy zrozumieć, o tyle słówka trzeba zapamiętać. Tymczasem badania dowodzą, że tradycyjny sposób nauki słówek (uczenie się na pamięć z listy) nie jest skuteczny i nie należy do najprzyjemniejszych. Chcemy podsunąć Ci kilka pomysłów, które mogą zmienić żmudne wkuwanie w skuteczną i przyjemną naukę. W artykule użyto przykładów dla języka angielskiego, ale opisywane metody można zastosować w wypadku każdego języka obcego.
Metoda „notowania” słówek
Tradycyjna metoda notowania słówek polega na zapisywaniu znaczenia obok słówka w języku obcym, w naszym przypadku angielskim, np.: dog – pies, star – gwiazda, room – pokój. Tak wygląda zwykły zeszyt do nauki języka większości z nas:
Rys.1