|
Jest on zależny nie tylko od prawidłowo działającej instalacji centralnego ogrzewania, ale przede wszystkim od właściwie dobranego urządzenia grzewczego. Dlatego tak ważny jest wybór nowego grzejnika i określenie jego mocy grzewczej, uwzględniającej wielkość pomieszczenia oraz miejsce montażu.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników – płytowych profilowanych, z płaską płytą czołową oraz łazienkowych i dekoracyjnych. Wybór tego, który spełni nasze oczekiwania pod względem walorów estetycznych, jak i funkcjonalnych, jest dużym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest to by grzejnik realizował właściwie swoją funkcję grzewczą i zapewnił nam odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. I tak, w pokojach dziennych instalacja centralnego ogrzewania powinna zapewnić temperaturę 20 stopni Celsjusza, w łazience będą to 24 stopnie, a zdrowy i mocny sen zapewni nam już niższa temperatura, 18 stopni Celsjusza. Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju grzejnika należy pamiętać, że nie każdy typ można zainstalować w dowolnie wybranym miejscu, np. w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, takich jak łazienka, konieczny jest montaż modeli drabinkowych, np. tych, które ma swojej ofercie renomowany producent urządzeń grzewczych marki Purmo, firma Rettig Heating.
Po pierwsze moc cieplna
Najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze grzejnika jest jego moc cieplna podawana w watach [W]. Moc cieplna jest ściśle związana z jego wielkością oraz parametrami instalacji centralnego ogrzewania i wymaga precyzyjnego obliczenia dla każdego pomieszczenia. „Wielkość strat ciepła pomieszczenia często jest wyliczana wskaźnikowo na podstawie kubatury lub powierzchni pomieszczeń. Wskaźnik ten jednak może wahać się od 40-200W/m2 gdyż jego wielkość związana jest z wieloma innymi czynnikami, jak właściwości termoizolacyjne budynku i jego lokalizacja. Dlatego tak istotne jest by wielkość ta została wyliczona przez profesjonalistę.” – przestrzega Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating. Przy określaniu strat ciepła pomieszczenia
oraz wielkości grzejnika należy uwzględnić również temperaturę zewnętrzną otoczenia. Dla różnych stref klimatycznych Polski określana jest obliczeniowa zewnętrzna temperatura powietrza. Waha się ona od –16 stopni Celsjusza nad morzem do –24 stopni Celsjusza w górach. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym straty ciepła, dla identycznego budynku, będą większe. Dobierając moc grzewczą urządzenia należy także wziąć pod uwagę ocieplenie budynku i wielkość okien.
|