|
W bardziej komfortowej sytuacji są te osoby z cukrzycą, które stosują analogi insuliny, ponieważ profil ich działania jest bardziej zbliżony do profilu działania insuliny wydzielanej przez trzustkę zdrowego człowieka. Dzięki temu analogi insuliny umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy. Skuteczniej niż insulina ludzka zapobiegają wzrostowi poziomu cukru po posiłku, a analogi długo działające lepiej pokrywają zapotrzebowanie na insulinę przez całą dobę. Przy ich stosowaniu występuje mniej hipoglikemii tzn. spadków poziomu glukozy we krwi. Pozwalają też zmniejszyć liczbę posiłków, co eliminuje dodatkowe przekąski. Analogi insuliny są wygodne w stosowaniu, a te szybko działające wchłaniają się natychmiast, można więc je wstrzykiwać bezpośrednio przed posiłkiem, a nawet w trakcie lub po posiłku.
Chory nie musi więc przestrzegać 30-45 minutowej przerwy między podaniem leku a początkiem posiłku, jak w przypadku insuliny ludzkiej. Jest to bardzo istotne w podróży zwłaszcza, kiedy nie zawsze możemy regularnie jeść, zwiększa się aktywność fizyczna, a tryb życia jest bardziej nieregularny. W przypadku nagłego wzrostu glikemii, który może zdarzyć się w podróży np. w związku z popełnieniem błędu dietetycznego, analogi insuliny działają szybciej, a jednocześnie krócej od insuliny ludzkiej i skutecznie obniżają hiperglikemię poposiłkową. Powyższe cechy są również bardzo ważne przy zmianie stref czasowych, podczas długich podróży, kiedy niezbędne staje się dostrzykiwanie małych dawek insuliny.
Ważne!
Warto, aby dzieci z cukrzycą typu 1 spędzały wakacje na specjalnie organizowanych koloniach i obozach, gdzie zapewniona jest profesjonalna opieka pielęgniarska i lekarska, a poza wakacyjną zabawą prowadzone są zajęcia edukacyjne, ułatwiające radzenie sobie z chorobą.
Konsultacja: dr Alicja Milczarczyk, diabetolog
|