|
okresu „uzupełniającego” – stosowania dodatkowo innych produktów. Warto karmić piersią co najmniej do 12 m-ca życia dziecka.
Nie należy niepokoić się nadto, kiedy dziecko po przystawieniu do piersi zaczyna płakać i nie chce ssać. Najczęściej wcale nie oznacza to zbyt małej ilości pokarmu lub jego złej jakości. Takie zachowanie niemowlęcia może mieć wiele przyczyn, jak choćby „kolka jelitowa”. Nie należy zbyt łatwo rezygnować z karmienia naturalnego pamiętając, że niemowlęta dokarmiane butelką przyzwyczajają się do szybkiego, łatwego napływu mleka i później niecierpliwią się przy piersi. Należy poradzić się pediatry przed podjęciem decyzji o dokarmianiu dziecka.
Gdy przestawiamy malucha na mleko modyfikowane
Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego dla niemowlęcia warto skonsultować z pediatrą, który uwzględni indywidualne potrzeby dziecka. Warto wiedzieć, że oferowane obecnie mleka modyfikowane dla niemowląt spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, a ich producenci starają się upodobnić ich skład do składu pokarmu naturalnego. Skład mlek modyfikowanych dla niemowląt to efekt wielu badań klinicznych oraz „podglądania natury”.
Obecne w nowych produktach długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LC PUFA) są niezbędne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz siatkówki oka. Są one ważnym elementem budulcowym komórek nerwowych oraz służą jako prekursory ważnych biologicznie związków. LC PUFA odgrywają też istotną rolę w regulacji układu immunologicznego. Prawdopodobnie podaż odpowiednich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (n-3) w okresie niemowlęcym może wpływać na zmniejszenie ryzyka reakcji alergicznych.
|