|
Samo słuchanie harmonijnej muzyki sprzyja ciężarnym kobietom w odprężaniu się i pozbyciu się stresu, jednak z pewnością jeszcze lepszy efekt otrzymamy samodzielnie grając na instrumencie np. klawiszowym (co wbrew pozorom nie jest takie trudne). Granie na instrumentach nie tylko uspokaja i relaksuje, ale dużo silniej niż słuchanie muzyki oddziałuje na sferę psychiczną i emocjonalną kobiety oraz nienarodzonego dziecka.
- Niektóre rodzaje muzyki pomagają uzewnętrznić młodym matkom emocje. Jest to szczególnie ważne dla kobiet z ciążą zagrożoną, ponieważ muzyka pomaga im uporać się z ukrytymi emocjami - mówi psycholog Agata Rusak.
Matki, które podczas ciąży grały na instrumentach, zauważają także, że ich kilkuletnie dzieci chętnie i szybko uczą się grać. Doskonałym przykładem na to, jak muzyka wpływa na rozwój zdolności dziecka jest Fryderyk Chopin. Z informacji podawanych przez biografów wiemy, że matka Chopina uwielbiała grać na fortepianie. Z pewnością nie pozostało to bez wpływu na rozwój małego Fryderyka, który bardzo szybko opanował grę na tym instrumencie i w wieku siedmiu lat już komponował swoje pierwsze utwory muzyczne.
Zdrowie kobiet w ciąży i ich maleństw jest zbyt ważne, by je zaniedbać. Kobiety powinny korzystać z wszelkich dostępnych środków i metod, aby walczyć o zdrowie swoje i swojego dziecka. Wbrew pozorom nie wiąże się z wysokimi kosztami. Ceny instrumentów klawiszowych np. keyboardów Casio, pianin cyfrowych marki Privia czy Celviano nie są wygórowane, natomiast gwarantują kobiecie odprężenie, a ich dzieciom prawidłowy rozwój.
|