|
Respondentki odczuwały dolegliwości również w trakcie lub po
kontaktach seksualnych, w czasie miesiączki, po goleniu czy depilacji miejsc intymnych oraz kiedy nosiły obcisłą, syntetyczną bieliznę.
Jak kobiety radzą sobie z dolegliwościami?
Niepokojący jest fakt, że aż 27% respondentek nie podejmuje żadnych działań zmierzajacych do ich zlikwidowania. Nieleczone infekcje okolic intymnych mogą doprowadzić do poważnych powikłań, a w przypadku kobiet w ciąży nawet poronień i przedwczesnych porodów - alarmuje Jeannette Kalyta. W przypadku wystąpienia bólu 13% kobiet zażywa środki przeciwbólowe, a tylko 54% respondentek idzie do lekarza ginekologa.
Płynów lub emulsji do higieny intymnej używa 61% badanych kobiet. Jednak ich wiedza dotycząca tego, co powinien zawierać preparat jest znikoma. Tylko 47% kobiet wybiera produkty, które zawiarają kwas mlekowy. Kobiety zwracają uwagę na odczyn pH, ale niestety aż 27% z nich sięga po płyny o nieprawidłowym pH (większym niż 5,6). Aby produkty zawiarające kwas mlekowy były skuteczne, muszą mieć odpowiedną wartość pH – przypomina Jeannette Kalyta – W przypadku emulsji do codziennej higieny intymnej powinna ona wynosić około 5,2, natomiast optymalna wartość pH preparatu leczącego infekcje okolic intymnych
to 3,5.
Statystycznie rzadziej płynów lub emulsji do higieny intymnej używają kobiety w wieku 41-50 lat. Badania wykazują, że najczęściej produkty do higieny intymnej stosują kobiety młodsze, w wieku od 20 do 30 lat, uczennice i studentki oraz kobiety, które nie mają dzieci – stwierdza Artur Czajka, specjalista ds. badań z TNS OBOP.
Źródło: Badanie przeprowadzone w maju 2006 na reprezentatywnej próbie 1636 kobiet na zlecenie marki Lactacyd (GlaxoSmithKline) przez TNS OBOP.
|