|
Edukacja obejmuje także aspekt psychologiczny – kobiety dowiadują się od specjalistów, jak radzić sobie z chorobą. Są to problemy, z którymi pacjentki borykają się na co dzień. Ważnym elementem Programu jest edukacja chorych na temat ich praw oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy grupami pacjenckimi. Organizatorzy postawili sobie także za cel poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat raka piersi. Podkreślają, jak ważne jest wczesne wykrywanie choroby. Program ma także na celu większe zaangażowanie społeczności lokalnych oraz ich integrację w walce z rakiem piersi.
Program „Rak piersi od A do Z” został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa Centrum oraz objęty patronatem przez Federację Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polską Unię Onkologii. Od początku realizacji Program wspiera firma AstraZeneca.
Trzon Programu stanowią spotkania regionalne w całej Polsce, w których udział biorą członkinie Unii Wojewódzkich Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. W ich trakcie osoby chore na raka mają możliwość wysłuchania wykładów znakomitych lekarzy specjalistów na temat leczenia i rehabilitacji. Specjaliści przedstawiają osiągnięcia współczesnej medycyny, które dają chorym szansę na normalne, aktywne życie. Eksperci tłumaczą, jakie prawa mają pacjentki i wyjaśniają zawiłe nieraz realia związane z dostępem do nowoczesnego leczenia w Polsce.
Cykl spotkań w 2006 r. rozpoczęło seminarium w Poznaniu, następnie spotkania odbyły się w Szczecinie, Białymstoku i Krakowie. Na rok 2007 zaplanowano sześć spotkań: w Łodzi, Toruniu, Wrocławiu, Katowicach, Kielcach oraz w Warszawie.
|