|
Metody zabezpieczeń powierzchni mokrych – radzi ekspert firmy Selena – Jacek Pulcer – Menedżer Produktu
Wbrew panującej opinii, zabezpieczenie powierzchni mokrych w pomieszczeniach narażonych na czasowe zawilgocenie okładzinami ceramicznymi (glazurą) nie zapewnia izolacji podłoża i nie powoduje jego uszczelnienia. W pomieszczeniach takich jak: kuchnie, łazienki, kabiny prysznicowe, pralnie tarasy i balkony niezbędne jest wykonanie warstwy izolacyjnej pod płytkami ceramicznymi, a jeśli chcemy wykonać izolacje na tarasie, pod którym znajdują się pomieszczenia ogrzewane należy wykonać też paroizolacje zanim zostanie wykonana izolacja właściwa. Warstwę izolacji przeciwwilgociowej możemy wykonać przy pomocy preparatów dyspersyjnych takich jak „Tytan - Płynna Folia” lub preparatów rozpuszczalnikowych takich jak „Tytan – Wodochronna Izolacja Wysokociśnieniowa - Styrozol”. Jednak nie zastosowanie pełnego systemu może nie w pełni zabezpieczyć izolowane powierzchnie i staje się częstą przyczyną remontowania dopiero, co oddanych do użytku tarasów i powierzchni narażonych na czasowe zawilgocenie.
Dlatego też ważne jest, aby dokładnie wykonać izolacje miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenia, takich jak narożniki ścian oraz złącza między ścianą i podłogą. W tych miejscach należy wykonać powłoki dwuwarstwowe, zabezpieczone elastycznymi taśmami i narożnikami uszczelniającymi Tytan. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu przejść rur wodnych, grzewczych, kanalizacyjnych i spustowych przez ściany przy pomocy ”Tytan - Mankietów Ściennych i Podłogowych”. Przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej konieczne jest stosowanie pełnego systemu przeciwwilgociowego gdyż poczynione „oszczędności” na etapie wykonawczym przez niezastosowanie pełnego systemu lub niewiedzę będzie skutkowało narażeniem się na nieporównywalnie wyższe koszty remontów uszkodzeń spowodowanych wilgocią.
W krajach wysokorozwiniętych wykonywanie właściwie izolacji przeciwwilgociowej wymuszają na projektantach, inwestorach i wykonawcach obowiązujące normy, przepisy, warunki odbioru i ubezpieczenia pomieszczeń mieszkalnych. Niestety w Polsce nie ma jeszcze takich przepisów, które pomogłyby w pełni zweryfikować i ewentualnie zakwestionować jakość wykonanych prac, więc należy korzystać z pomocy ekspertów i kierować się zdrowym rozsądkiem i dbałością o zainwestowane pieniądze w wymarzony dom czy mieszkanie.
|