|
Czym jest Ise-katagami?
Katagami (złożenie jap. słów kata – forma, szablon oraz kami – papier) to ogólna nazwa szablonów z papieru używanych jako matryce do nanoszenia wzorów na tkaniny, wyroby z ceramiki itp.
Ise-katagami, czyli „papierowe szablony z Ise”, to rodzaj szablonów od wieków wytwarzanych w prowincji Ise (obecnie prefektura Mie). Do połowy XIX wieku matryce te były znane jako Shiroko-katagami, od nazwy wsi Shiroko (obecnie dzielnica miasta Suzuki), zamieszkanej przez rzemieślników specjalizujących się w ich produkcji.
Stosowano je przede wszystkim do katazome, czyli farbowania według szablonu, jednej z trzech, obok shibori i yūzen, japońskich technik farbiarskich.
W tej technologii produkowano materiały na kimona komon (dosł. „mały wzór”, rodzaj kimona noszonego na co dzień) oraz yukata (lekkie, bawełniane kimona noszone podczas letnich festynów lub po kąpieli), podszewki kimon, pasy obi, a także furoshiki (chusty służące do zawijania przedmiotów), tenugui (małe ręczniki z tkaniny bawełnianej) oraz tkaniny na pościel.
Fragment tekstu Małgorzaty Dutki zamieszczonego w katalogu wystawy.
|