|
Zdrowy mikroklimat, czyli zapewniający prawidłowe funkcjonowanie człowieka tworzą wszystkie warunki zewnętrzne, które go otaczają. Ale tym razem nie mówimy o kształtowaniu otoczenia według zasad feng shui. O dobrym samopoczuciu, możliwości rzeczywistego odpoczynku, zdrowego snu i wydajnej, skupionej pracy decyduje, w najprostszym ujęciu, właściwa temperatura wnętrza i wilgotność powietrza.
Jaka ściana, takie wnętrze
Mikroklimat pomieszczeń jest między innymi sumą technicznych właściwości materiałów użytych do budowy domu i jego wykończenia. Kluczowym elementem są tu ściany zewnętrzne. To ich wykończenie kształtuje komfort cieplny i wilgotnościowy. Ściany, które zimą doskonale zatrzymują ciepło ogrzewanych pomieszczeń, a latem chronią przed upałem - są rozwiązaniem prawie idealnym. Materiałem, który potrafi spełnić tak skrajne wymagania, jest ceramika budowlana.
Ściany nośne z ceramiki poryzowanej (np. pustaki Poroton), ze swoimi licznymi komorami powietrza i milionami małych porów, hamują przepływ ciepła. Jeśli dodamy do tego izolację z wełny mineralnej - i oddzieloną dodatkowo pustką powietrzną - elewację z cegły klinkierowej (ściana trójwarstwowa), stworzymy doskonałą barierę oddzielającą wnętrze domu od skrajnych warunków zewnętrznych, takich jak upał czy silny mróz. Nie będzie trudności z ekonomicznym ogrzaniem domu zimą. Za to w upalne lato przywita nas przyjemny „chłód”.
Głęboki oddech
Dobra izolacja ścian nie oznacza, że dom czy mieszkanie mają być szczelne jak butelka. W zamkniętej, często źle wentylowanej przestrzeni, prawie natychmiast rozwiną się pleśnie i grzyby. Z całą pewnością nie są to organizmy obojętne dla zdrowia człowieka. Właściwości ceramiki poryzowanej i wełny mineralnej pozwalają na przemieszczanie się drobin pary wodnej w ścianach. Jest to tzw. „oddychanie murów”.
|