Najstarsze przez ponad sto lat przelażały w sztokholmskich archiwach w pudełku z napisem „Rosja”. Część ekspozycji pochodzi z nieznanych zbiorów prywatnych ze Szwecji i z Polski udostępnionych przez spadkobierców byłych pracowników.
Na zaprezentowanych na wystawie zdjęciach możemy prześledzić cały wachlarz zmian, które zaszły po 1900 roku w Warszawie, a które spowodowały że stolica Polski znalazła się na nowym poziomie rozwoju urbanizacyjnego. Dzięki nowatorskim technologiom szpecące ulice przewody telefoniczne (tzw. sieć napowietrzna) zostały poprowadzone pod ziemią. Na zdjęciach widać nieistniejące już fragmenty miasta, np. Ogród Saski wraz z oranżeriami i... wielkim rowem, w który pracownicy firmy Ericsson układają betonowe osłony kabli.
Wystawa poświęca wiele uwagi pierwszej centrali telefonicznej, która została uruchomiona w Warszawie w 1904 roku w budynku przy ulicy Zielnej 37. Niedługo potem rozbudowano ją o przyległy budynek pod numer 39, który do dzisiaj funkcjonuje w świadomości mieszkańców pod nazwą „gmachu PAST-y”. Materiały obejmują m.in. zdjęcia wnętrz, rysunki architektoniczne, czy fotografie zdobycia PAST-y przez powstańców w 1944 roku.
Na wystawie prezentowana jest tylko niewielka część zbiorów. Więcej można znaleźć w albumie wydanym z okazji obchodów 100-lecia istnienia firmy Ericsson w Polsce.
Wystawa będzie otwarta do grudnia br. Galeria Ericsson jest dostępna dla publiczności w budynku firmy Ericsson w Al. Jerozolimskich 92 w Warszawie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00.