|
Tego rodzaju testy są popularne w wielu krajach Unii Europejskiej, gdzie antybiotyki nie mogą być przepisane bez uprzedniego wykonania takiego badania. Czy w Polsce jest szansa, aby miały one podobne znaczenie?
Sądzę, iż w niedalekiej przyszłości tego typu badanie będzie standardem, a co ważniejsze obowiązkiem w naszych rodzimych placówkach lekarskich. Obecnie na świecie można zaobserwować tendencję do przeprowadzania tzw. „szybkich testów diagnostycznych” i z całą pewnością trend ten dotrze także do nas. Natomiast na tą chwilę, podczas wizyt przeziębionego pacjenta wielu lekarzy podejmuje decyzję, że lepiej jest przepisać antybiotyk niż diagnozować. Taka sytuacja spowodowana jest przede wszystkim tym, że lekarz nie posiada odpowiedniego narzędzia, które w sposób klarowny i szybki pomogłoby określić stan badanego.
Czy według Pana „szybkie testy CRP” powinny być refundowane?
Oczywiście, że powinny być refundowane! Choć przyglądając się niektórym poczynaniom Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia odnoszę wrażenie, że jeszcze długa droga do tego, aby takie badanie było w pełni i realnie refundowane. Potrzebna jest tu chęć zrozumienia interesów pacjenta oraz lekarza, analiza sytuacji w innych krajach, wyciągnięcie odpowiednich wniosków i zadziałanie z korzyścią dla dobra wspólnego. Moim zdaniem najlepsza sytuacja to taka, gdy pacjent otrzymałby szansę, aby samemu decydować na jakiego typu badania przeznacza pieniądze z ubezpieczenia.
autor: / źódło: / opracowanie:
Medmess
|