|
Raport przytacza badania dr Davida Bloom z Harvard School of Public Health, które dowodzą związku pomiędzy szczepieniami a poziomem rozwoju ekonomicznego danego kraju. Cztery główne obszary korzyści ze szczepień, które wymienia prowadzący badania to: edukacja (zdrowe dzieci chętniej chodzą do szkoły i lepiej się uczą), praca (zdrowi dorośli są bardziej wydajni w pracy), oszczędności (zdrowie sprzyja oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy) i demografia (dobre zdrowie sprzyja zakładaniu rodzin co łączy się z ekonomicznym rozwojem).
Zalety 7-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom i jej korzyści dla całego społeczeństwa doceniło już wiele krajów. Obecnie szczepionka przeciwko pneumokokom dostępna jest w ponad 70 krajach na całym świecie. Kostaryka jest już 17 krajem, w którym ta szczepionka będzie refundowana. Szczepionka jest od lat finansowana w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Od roku jest także refundowana w Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Grecji, Holandii i Niemczech. Natomiast Czesi mogą za darmo zaszczepić dzieci, które znajdują się w grupach ryzyka. Skoniugowana szczepionka przeciwko pneumokokom jest zalecana w polskim kalendarzu szczepień na 2006 rok.
W Polsce każdego roku na choroby pneumokokowe zapada średnio 400 dzieci, 20 z nich umiera, a 50 ma ciężkie i przewlekłe powikłania neurologiczne (np. uszkodzenie słuchu, wzroku, wodogłowie, padaczkę). Wykazana rosnąca antybiotykooporność pneumokoków powoduje, że liczba tych zachorowań z roku na rok może rosnąć. Badania wykazują, iż w Polsce nosicielstwo pneumokoków w grupie dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli wynosi prawie 60%. Tylko szczepienie jest w stanie je zabezpieczyć przed najgroźniejszymi chorobami, jakie wywołuje ta bakteria.
|