|
Taniej jest zapobiegać niż leczyć
Źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, które skracają życie chorego średnio o 10 lat. Wśród najpoważniejszych wymienić należy utratę wzroku, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie nerek czy amputację kończyn. To właśnie koszty związane z koniecznością leczenia powikłań cukrzycowych są największe i stanowią ośmiokrotność kosztów leczenia samej cukrzycy. W Polsce, według szacunkowych danych, na leczenie cukrzycy i walkę z jej powikłaniami przeznacza się aż 8% budżetu państwa. Jedynie skuteczna terapia i odpowiedni tryb życia mogą odsunąć w czasie wystąpienie powikłań cukrzycowych.
U chorych, których leczenie wymaga stosowania insuliny, optymalnym rozwiązaniem jest możliwie najbliższe fizjologicznemu odtworzenie prawidłowego profilu wydzielania tego hormonu. Taka terapia polega na podawaniu długo działającej insuliny, która naśladuje tzw. bazowe wydzielanie, oraz krótko działającej w czasie około posiłkowym. Insulina długo działająca idealnie spełnia swoją rolę w momencie gdy jej stężenie utrzymuje się przez całą dobę na tym samym poziomie. Niestety żadna z dostępnych na rynku klasycznych insulin nie może tego zapewnić. Jedynie nowoczesne, długo działające analogi insuliny spełniają ten warunek, pozwalając na uzyskanie lepszych wskaźników wyrównania metabolicznego.
Najlepiej byłoby aby podane raz na dobę działały przez dwadzieścia cztery godziny, chroniąc osobę chorą przed spadkami poziomu cukru także podczas snu oraz, co jest niezwykle istotne, poprawiając świadomość czucia hipoglikemii. „Długodziałające analogi insuliny stanowią opcję terapeutyczną w chwiejnych przypadkach cukrzycy i umiejętnie stosowane przez specjalistów poprawiają w znacznym stopniu leczenie i wyrównanie cukrzycy.” – mówi prof. zw. dr hab. med. Jacek Sieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Skala problemu
Cukrzyca każdego roku dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba chorych na cukrzycę wynosi 171 mln. Szacuje się jednak, że do końca 2025 r. liczba ta przekroczy 300 mln. W Polsce żyje ok. 205 tys. pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz ponad 2 mln osób chorych na cukrzycę typu 2, przy czym połowa z nich jest nieświadoma rozwijającej się choroby.
|