|
Spokojny sen jest szczególnie ważny nie tylko dla człowieka chorego, ale także tego, który może zachorować, który się przeziębił i u którego rozwija się proces zapalny. Musimy także pamiętać, że nie należy zaniedbywać objawów wiosennego przeziębienia, ponieważ może ono przysporzyć nam wielu powikłań. Okazuje się na przykład, że z pozoru niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych jest najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia zatok. Bezpośrednią przyczyną zapalenia zatok są bowiem zaburzenia drożności ujść zatok, które powodują upośledzenie drenażu i wentylacji zatok przynosowych.
Zmiany zapalne w zatokach przyczyniają się do obrzęku błony śluzowej, a unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zatkanej zatoce powoduje ucisk, wynikiem czego jest intensywny ból – ból zatok – główny objaw zapalenia zatok. Ostre zapalenie zatok, gdy jest zbyt późno lub niewłaściwie leczone może przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy. Ze względu na umiejscowienie zatok blisko tak ważnych narządów jak wzrok, czy mózg ich zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań.
Dlatego jeśli jednak częste zmiany temperatury, które występują wczesną wiosną spowodują przeziębienie należy pamiętać o tym aby nie lekceważyć objawów. Nie zapominajmy także o rozsądnym wyborze preparatów dostępnych bez recepty (który z leków najlepiej stosować, wobec jakich dolegliwości), które możemy zastosować bez wizyty u naszego lekarza. Pierwsze objawy choroby zniwelujemy lekami łączącymi w sobie walory środka przeciwbólowego oraz witaminy C. Objawy bólu zatok skutecznie zwalczymy lekami złożonymi z substancji udrażniających ujścia zatok oraz o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
|