|
Peeling kwasem glikowym o stężeniach 20% i 35%
Polega na chemicznym złuszczaniu powierzchownej warstwy naskórka tzw. warstwy rogowej. Zabieg ten powinien być kilkakrotnie powtarzany w odstępach jedno lub dwutygodniowych. - Ten rodzaj peelingu stosuje się, by uzyskać tzw. „efekt wyspanej skóry”, czyli by poprawić koloryt i elastyczność skóry, zmniejszyć powierzchowne zmarszczki, drobne zaburzenia rogowacenia naskórka, nadmierną suchość skóry. Ten peeling stosuje się również przed peelingiem kwasem TCA, by dokładnie oczyścić skórę – wyjaśnia Ewa Marzec, dermatolog z Centrum Medycznego LIM w Krakowie.
Peeling kwasem glikowym o stężeniach 50% i 70%
W odróżnieniu od peelingu kwasem glikowym o mniejszym stężeniu, peeling ten złuszcza wszystkie warstwy naskórka. Jego działanie jest podobne do tego pierwszego, jednak dzięki wyższemu stężeniu kwasu glikolowego, uzyskany efekt jest silniejszy.
Złuszczanie kwasem TCA
Zabieg kwasem TCA polega na średnio głębokim złuszczeniu naskórka. Wykonywany jest najczęściej w połączeniu z kwasem glikolowym. Dla uzyskania lepszego efektu zleca się by wykonać kilka zabiegów. - Stosuje się go przy leczeniu przebarwień słonecznych na ciele, zmniejszeniu blizn potrądzikowych, spłycaniu zmarszczek, leczeniu brodawek łojotokowych - mówi Ewa Marzec, dermatolog z Centrum Medycznego LIM w Krakowie.
Peeling chemiczny kwasem migdałowym
Ten rodzaj peelingu przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, płytko unaczynionej. Ma on działanie rewitalizujące, rozjaśniające, redukujące drobne zmarszczki. Działa przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo. Stosowany jest również w leczeniu hyperpigmentacji rożnego pochodzenia.
Peeling chemiczny kwasem pirogronowym
W zależności od stężenia i czasu aplikacji możemy uzyskać peeling powierzchowny lub średnio głęboki. Zalecony jest w leczeniu blizn potrądzikowych, łojotoku, poszerzonych porów, likwidacji płytkich zmarszczek. Po tym peelingu zazwyczaj występuje umiarkowany rumień, dość szybko ustępujący. Nie każdy jednak może się takim zabiegom poddać. - Przeciwwskazania do peelingów to głównie infekcje skórne w aktywnej formie (opryszczka), ciemne zabarwienie skórne (wysoki fototyp), leczenie ogólne retinoidami w ciągu kilku poprzednich miesięcy, ponadto planowany wyjazd w rejony o silnym nasłonecznieniu (przeciwwskazana jest ekspozycja na słońce w ciągu 2 tygodni od wykonania peelingu) – ostrzega Ewa Marzec, dermatolog z Centrum Medycznego LIM w Krakowie.
|