|
Korzystając z lekkiej zimy dom, a przede wszystkim dach, również należałoby dokładnie sprawdzić. Dachówki ceramiczne mają wieloletnią gwarancję (Röben 30 lat). Dach ułożony przez wykwalifikowaną ekipę będzie odporny na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych. Jednak silne letnie burze czy jesienne wichury mogą pozostawić na nim ślady swojego działania.
Wiatr może spowodować przesunięcia lub uszkodzenia dachówek. Gałęzie i liście nagromadzone w rynnach lub okolicach okien dachowych będą utrudniać lub nawet całkowicie uniemożliwią odpływ wody. W ten sposób spiętrzona woda opadowa utoruje sobie drogę pod pokrycie dachowe, do warstwy izolacyjnej lub wzdłuż ściany budynku. Może dotrzeć nawet do pomieszczeń mieszkalnych. A wilgoć w ścianach nośnych budynku często staje się przyczyną poważnych uszkodzeń, a w rezultacie konieczność przeprowadzenia kosztownych prac remontowych.
Im wcześniej zauważymy nawet niewielkie usterki, tym lepiej. Drobne naprawy można przeprowadzić bardzo szybko. Przede wszystkim należy uzupełnić brakujące dachówki i oczyścić dach oraz rynny z gałęzi i liści.
Po pierwszych opadach śniegu, który zbiera się na dachu, okaże się czy izolacja cieplna nie uległa uszkodzeniu. Jeżeli pokrywa śnieżna na dachu pozostaje zamknięta i tworzy jedną całość, oznacza to, że izolacja nadal zachowuje szczelność. Pojedyncze miejsca, w których śnieg topnieje mogą wskazywać na mostki termiczne. Jedną z przyczyn takiego zjawiska może być uszkodzona warstwa izolacyjna. W tych miejscach ciepło „ucieka” przez dach na zewnątrz. Najszybciej jak to możliwe, powinien przyjrzeć się im fachowiec.
Taka troska o pokrycie domu z pewnością się opłaci. A dach będzie służył wielu pokoleniom.
|