Choroba, której można zapobiec, nie leczona może prowadzić do śmierci. Wystarczy jedno ukąszenie przez zakażonego komara, by zachorować. Śmierć może nastąpić w ciągu 24 godzin od pierwszych objawów choroby.
Gdzie występuje malaria?
- Obszar występowania malarii obejmuje 40% kuli ziemskiej – głównie najbiedniejsze kraje Afryki, Ameryki Południowej oraz południowo - wschodniej Azji
- Malaria występuje w ponad 100 krajach, które rocznie odwiedza ponad 125 mln turystów
- Malaria występuje głównie w zwrotnikowych i podzwrotnikowych regionach świata
- Najnowsze badania pokazują, że co trzeci przypadek zachorowania na malarię ma miejsce w południowo-wschodniej Azji a ponad 2/3 przypadków w Afryce
Miliony ofiar
Według naukowców, co roku, na całym świecie, występuje około 500 mln przypadków zachorowań na najgroźniejszą odmianę malarii wywoływaną przez pasożyt Plasmodium falciparum. Około 2,2 mld ludzi, czyli około 1/3 populacji światowej znajduje się w strefie zwiększonego zagrożenia zachorowania na malarię. Na malarię, co roku umiera ponad 1 milion osób. Według szacunków WHO każdego dnia malaria zabija 3 tys. dzieci.
Jak przenosi się malaria?
Malaria rozprzestrzenia się za pośrednictwem zakażonych komarów (męska odmiana Anopheles), pasożyty przenoszone są do krwiobiegu, a następnie do wątroby. W krwiobiegu pasożyty rozmnażają się i powodują pękanie zainfekowanych komórek krwi. Malaria może przenosić się z człowieka na człowieka, gdy dochodzi do kontaktu z zakażoną krwią. Największe ryzyko ukąszenia przez ten gatunek komara występuje pomiędzy zachodem a wschodem słońca. Jeśli zdrowy komar ukąsi chorego na malarię, będzie przenosił chorobę na innych ludzi przy kolejnych ukąszeniach. Ludzka malaria jest wywoływana przez 4 różne odmiany pasożytów Plasmodium:
- Plasmodium falciparum
- Plasmodium vivax
- Plasmodium ovale
- Plasmodium malariae
Najcięższą odmianę malarii wywołuje Plasmodium falciparum.