|
Wspólnie najwyżej gapimy się w telewizor. Psychologowie apelują by znaleźć jakiś sposób na inteligentną ponowną integrację rodziny.
Wiele rodzin ma kłopoty z porozumieniem się. Dzieci i nastolatki są zostawione same sobie, a osoby starsze często czują się osamotnione. „Czasy są szalone. Mamy dla siebie mało czasu, a relacje między ludźmi bliskimi nie są dane raz na zawsze i ich zaniedbanie może doprowadzić do poważnych problemów. Szczególnie gdy w rodzinie są dzieci” – mówi psycholog Hanna Lemańska-Węgrzecka. Brak porozumienia w rodzinie wywołuje u młodzieży poczucie izolacji, co wpływa na ich późniejsze życiowe wybory i umiejętności społeczne. Rodzicom coraz częściej towarzyszy wrażenie bezsilności.
Sposobem na budowanie relacji jest znalezienie wspólnego zainteresowania, najlepiej związanego z rozrywką, dzięki której jesteśmy bardziej otwarci i komunikatywni. Najczęstszą formą rozrywki dzisiejszej młodzieży i dzieci jest oglądanie telewizji i gry komputerowe. Taki sposób spędzania wolnego czasu może być czynnikiem demoralizującym. Rodzice często nie wiedzą z jakimi treściami stykają się dzieci.
Dużo lepszym sposobem budowania więzi i rodzinnego spędzania czasu są współczesne gry planszowe takie jak Evo, Osadnicy z Catanu czy Ticket to Ride, bijące na Gwiazdkę rekordy popularności w sklepie Rebel.pl. Dzieci grając z dorosłymi mają okazję obserwacji ich zachowań i od nich uczą się reakcji m.in. radzenia sobie z wygraną lub porażką. Starcia nie są krwawe, a potyczki zamiast agresją, wygrywa się pomysłowością i odpowiednią taktyką. Sytuacje, z którymi mierzy się gracz pozwalają na zdobycie umiejętności negocjacyjnych, przestrzegania reguł, kształtują charakter i uczą logicznego myślenia.
Taka przyjemna dla wszystkich rozgrywka daje możliwość rozmowy, niekoniecznie na tematy związane z grą. Wspólne spędzanie czasu, rozwiązywanie wyimaginowanych problemów kształtuje wzajemne zaufanie i utrwala więzi między członkami rodziny. Takie relacje podnoszą u dziecka poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom dają możliwość aktywnego udziału w ich wychowaniu.
„Ze wspólną zabawą w gronie rodziny dziecko nie może zetknąć się zbyt późno. Ta forma powinna być elementem życia rodzinnego od momentu gdy dziecko jest kontaktowe. Gry planszowe mogą stanowić idealną alternatywę dla komputera i TV. Uczą umiejętności społecznych. Powinny być jednym z elementów wychowania dzieci.” – powiedziała Hanna Lemańska-Węgrzecka.
autor: / źódło: / opracowanie:
Rebel
|